Enoturystyka w Polsce czyli Dolnośląski Szlak Winny

Enoturystyka w Polsce czyli Dolnośląski Szlak Winny

Enoturystyka w Polsce czyli Dolnośląski Szlak Winny

Enoturystyka dla ciebie jedynie obcobrzmiące słowo? W takim razie wyrusz z nami w podróż po Dolnośląskim Szlaku Winnym! Zapewniamy, że ilość atrakcji będzie wprost upajająca ;)

Czym jest enoturystyka?

Enoturystyka – określana również mianem turystyki winiarskiej lub enologicznej – to rodzaj turystyki powstały z myślą o miłośnikach wina. W praktyce enoturystyka polega po prostu na wizycie w winnicy, której towarzyszą dodatkowe atrakcje takie jak spacer wśród winorośli, zapoznanie się z historią odwiedzanej winnicy oraz obowiązkowo – degustacja win.

Krótka historia turystyki winiarskiej

Jeśli jednak sądzisz, że podróże winnym szlakiem stanowią zupełnie nowy trend w turystyce, to jesteś w sporym błędzie. W rzeczywistości bowiem pierwsze szlaki winiarskie zaczęły kształtować się w… Starożytnej Grecji i Rzymie. Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Tymczasem już w starożytności podróżni przemierzający regiony winiarskie chętnie wstępowali do mijanych winnic by poznać - oraz oczywiście spróbować! - wytwarzanych tam win.

W epoce renesansu na tego typu wyprawy decydowali się głównie młodzi ludzie o arystokratycznym pochodzeniu. Chętnie odbywali oni podróże do słynnych winnic, gdzie mieli możliwość poznania winiarskich tradycji i skosztowania wybornych trunków. Niestety, wówczas odbycie takiej podróży wiązało się z dość dużymi kosztami, w związku z czym jedynie nielicznych stać było na tego typu wyprawy.

Rozwój enoturystyki w pełnym tego słowa znaczeniu nastąpił natomiast w XX wieku. W latach 20 w Niemczech powstały bowiem pierwsze szlaki winne, natomiast w połowie XX wieku pomysł wdrożył w życie jeden z producentów wina w regionie Beaune (Francja), który postanowił otworzyć bramy swojej winnicy dla turystów.

Dolnośląski Szlak Winny

Dolnośląski Szlak Piwa i Wina to inicjatywa, dzięki której turyści odwiedzający Dolny Śląsk mogą bez przeszkód odwiedzić tutejsze browary i winnice, zapoznać się z kulturą browarniczą i winiarską, spróbować najsmaczniejszych regionalnych wyrobów, a nawet poznać ludzi tworzących te niezwykłe, wręcz magiczne miejsca.

Jak korzystać z Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina? Tak naprawdę na szlak można wejść w dowolnym miejscu obierając przy tym samodzielnie wybrany kierunek podróży. Sam szlak składa się z aż 17 browarów rzemieślniczych i 18 lokalnych winnic. My skupimy się na tych drugich. W którą zatem stronę skierować kroki w poszukiwaniu wina jedynego w swoim rodzaju?

Winnica Niemczańska

Malownicza Winnica Niemczańska to miejsce powstałe z miłości do natury oraz oczywiście wina. Ta niezwykła winnica polska zlokalizowana została na 5 hektarach nasłonecznionych zboczy wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, na których nasadzono szczepy takich winorośli jak Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris, Palava, Cabernet Cortis, Cabernet Blanc, Muscaris i Solaris. Łącznie to to 3,1ha. To właśnie dzięki wspomnianym szczepom możliwa jest produkcja jedynych w swoim rodzaju, niezwykle aromatycznych win.

Hotel Niemcza Wino & SPA

Jeśli nawet kilkugodzinna wizyta w winnicy nie jest w stanie zaspokoić twojego głodu wiedzy i pragnienia wybornych trunków, to koniecznie wybierz się do miejsca, które z powodzeniem można określić mianem prawdziwego, winnego sanktuarium. Mowa o Hotelu Niemcza Wino & SPA zlokalizowanym nieopodal Winnicy Niemczańskiej.

Odwiedzający hotel goście mają możliwość rozsmakowania się w potrawach serwowanych przez tutejszą restaurację Dobry Rocznik. Co jednak istotne to fakt, iż to właśnie w Dobrym Roczniku można skosztować win z Winnicy Niemczańskiej, które – umiejętnie dobrane – wspaniale podkreślą smak dań komponowanych przez Szefa Kuchni.

Wbrew pozorom wina z Winnicy Niemczańskiej nie są jedynie wybornym trunkiem. W praktyce pełnią bowiem rolę jednego z najważniejszych komponentów Winnego Staccato czyli czterech, wyjątkowych zabiegów SPA. Mowa o Dotyku Wina, Magii Wina, Winogronowej Pokusie i Winnym Zapomnieniu. Choć każdy z zabiegów może zostać wykonany niezależnie od pozostałych, to jednak osiągnięcie najlepszych efektów możliwe jest jedynie dzięki ich synergii.

Jeśli jednak nie chcesz ograniczać swojej podróży do jednej winnicy, to z powodzeniem możesz potraktować Hotel Niemcza Wino & Spa jako doskonałą baza wypadowa do okolicznych winnic np. Winnicy Bielawskiej czy Wino Spod Ślęży. Co więcej, goście hotelu mogą na miejscu wypożyczyć rower (tradycyjny lub elektryczny) i to właśnie na nim dotrzeć do wspomnianych punktów zlokalizowanych na Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa