Czy posiadanie rejestratora samochodowego jest legalne?

Czy posiadanie rejestratora samochodowego jest legalne?

Kamera samochodowa zamontowana na przedniej lub tylnej szybie auta to widok, który coraz częściej gości na polskich drogach. Nic w tym dziwnego - te modne urządzenie ma wiele zalet. Zastanawiasz się nad kupnem rejestratora samochodowego? Sprawdź, czy jest to legalne rozwiązanie do prywatnego samochodu i kiedy może się przydać.

Czym jest kamera samochodowa?

Rejestrator samochodowy to urządzenie, które służy do nagrywania obrazu znajdującego się przed szybą auta. Zależnie od zakupionego modelu, może działać w dzień, jak i w nocy. Ważną funkcją tego urządzenia jest także jego możliwość do nagrywania w czasie postoju pojazdu i zdolność wideorejestratora do wykrywania ruchu - w ten sposób zapewnisz sobie ochronę przed wandalami.

Kamera samochodowa czerpie energię z gniazda samochodowego. Zamontowana z przodu auta utrwala pokonywaną trasę zapisując ją na karcie microSD, co pozwala Ci na późniejsze odtworzenie jej na komputerze. Niektóre z modeli kamer samochodowych mają także funkcję rejestracji dźwięku, dzięki czemu masz możliwość uzyskania pełnowartościowego nagrania.

Używanie rejestratora samochodowego a prawo

W Polsce nie ma przepisów jasno określających użytkowanie wideorejestratora. Możesz go posiadać, jeśli służy Ci on wyłącznie do użytku własnego. Aby jego obecność w Twoim samochodzie była całkowicie legalna, musisz pamiętać o tym, że nagrania zawierającego czyjś wizerunek bądź numer rejestracyjny auta nie możesz pokazywać osobom trzecim ani zamieszczać w Internecie. Publiczna prezentacja filmu grozi pozwem od osób w nim obecnych, które mają prawo ubiegać się o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Ten przepis obowiązuje nawet w momencie popełniania wykroczeń przez dane osoby, ponieważ pogwałcenie przepisów nie znosi ich praw do ochrony własnego wizerunku. Samo zasłonięcie twarzy czy tablicy rejestracyjnej może nie wystarczyć do uniknięcia pozwu. Lepiej więc powstrzymaj się od udostępniania publicznie nawet ocenzurowanego nagrania.

Image

Filmowanie osób popełniających wykroczenia nie upoważnia Cię do łamania przepisów drogowych. Twoja dobra wola uwiecznienia na filmie ich przewinień skończy się tym, że zgłaszając nagranie na policję sam również dostaniesz mandat. Zadbaj o własne bezpieczeństwo i prowadź bezpiecznie, a przypadkowo nagrane występki staną się rzetelnym materiałem dowodowym, na podstawie którego policja będzie mogła ukarać pirata drogowego.

Obecność rejestratora samochodowego w aucie nie może przeszkadzać Ci w prowadzeniu auta - ważny jest jego prawidłowy montaż. Pamiętaj, że kamera zasłaniająca widok przez okno jest powodem do uzyskania mandatu, na który nie warto się narażać.

Kiedy wideorejestrator może się przydać?

Rejestrator samochodowy jest gadżetem, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Zaopatrz się w niego, jeśli jesteś osobą podróżującą autem bardzo często, szczególnie na długich trasach. Kamerka zamontowana w aucie posłuży jako dowód w czasie kolizji, jeżeli zdoła ona nagrać niefortunny incydent. Taki film możesz pokazać policji, która przyjedzie na miejsce wypadku - w ten prosty sposób uda się odtworzyć przebieg zdarzeń i ustalić, kto zawinił.

W wideorejestrator warto wyposażyć pojazd młodego kierowcy. Twoja pociecha właśnie zdała egzamin na prawo jazdy? Zamontuj kamerę, która zarejestruje pokonaną przez nie trasę, a następnie wspólnie omówcie popełnione błędy. Taki wgląd pozwoli na sprawne rozpoznanie drobnych niedociągnięć i ich wyeliminowanie już po pierwszych samodzielnych przejażdżkach.

Obecność rejestratora samochodowego na przedniej szybie to sposób na piękną pamiątkę z wycieczki. Włączony wideorejestrator nagra pokonywaną trasę, zapisując w swej pamięci niezwykłe widoki, roztaczające się za oknem.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa