Czy i kiedy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe?
Rozważasz kupno ubezpieczenia podróżnego, ale wciąż nie podjąłeś ostatecznej decyzji? Czy można wyjechać na urlop bez polisy? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdziesz w naszym artykule.
Zanim wyruszysz w podróż
Urlop to coś, na co każdy z nas czeka z niecierpliwością. Na dalszym planie znajduje się to, w jaki sposób zamierzasz spędzić ten czas. Błogi relaks na plaży lub hotelowym basenie? Trekking w górach czy dżungli? A może krótki city break? Bez względu na osobiste preferencje, do każdego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. Spakowanie bagażu, zaplanowanie atrakcji czy oczywiście dokonanie rezerwacji to absolutnie podstawowe elementy. Niestety wielu podróżnych pomija na tym etapie kupno ubezpieczenia turystycznego.
Ubezpieczenie podróżne jest natomiast niezwykle istotne – to właśnie ten dokument gwarantuje ci odpowiednią ochronę w przypadku wielu nieoczekiwanych sytuacji. Bardzo niesłuszne jest myślenie „przecież nic mi się nie stanie”. Oczywiście nikt nie życzy nikomu nieprzyjemnych zdarzeń, nigdy nie można ich jednak w pełni wykluczyć. Dlatego też ubezpieczenie turystyczne jest tak ważne. Mało tego – w przypadku wielu kierunków urlopowych, ubezpieczenie podróżne jest wręcz niezbędne i wymagane przez właściwe organy w kraju docelowym. Warto też wiedzieć, że ubezpieczenie turystyczne często kosztuje naprawdę niewiele – i to nawet przy pełnym zakresie ochrony.
Ubezpieczenie podróżne – czy jest obowiązkowe?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań związanych z tematyką ubezpieczeń turystycznych. Trzeba przyznać wprost – w większości przypadków ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, nie znaczy to jednak, że nie warto go kupować. Wręcz przeciwnie, nabycie polisy polecają wszyscy eksperci, aby zapewnić tobie oraz twoim bliskim właściwą ochronę podczas wyjazdu.
Wielu podróżnych rezygnuje z kupna dodatkowego ubezpieczenia z uwagi na posiadanie karty EKUZ. Choć to rozwiązanie ma wiele zalet, należy jednak pamiętać, że na jej mocy możesz korzystać z opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w kraju pobytu – a te mogą znacząco odbiegać od tych, które znamy z Polski. W niektórych państwach pacjenci muszą uiszczać bardzo wysokie dopłaty za zabiegi czy wizyty lekarskie.
Odrębną kwestią są wakacje organizowane przez biuro podróży, wtedy to podróżni są objęci ubezpieczeniem gwarantowanym przez pośrednika. Zwykle jednak jest to najtańsza polisa o najmniejszej ochronie, która w wielu sytuacjach okazuje się niewystarczająca. Dlatego też polecanym rozwiązaniem jest kupno szerszej polisy. Jeżeli samodzielnie organizujesz swój urlop, ubezpieczenie z zasady spoczywa na twoich barkach. Niektóre kraje zobowiązują podróżnych do kupna polisy, w przeciwnym wypadku turyści nie uzyskają wizy lub innego dokumentu uprawniającego do wjazdu – i to nawet posiadając bilety. Dotyczy to np. Białorusi, Chin czy Rosji.
Czy kupić ubezpieczenie podróżne?
Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – oczywiście, że tak. Dzięki polisie możesz uniknąć wysokich kosztów leczenia, a także wielu innych wydatków, które zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Przed dokonaniem wyboru należy przyjrzeć się dostępnym wariantom, aby wybrać najlepszą propozycję dla ciebie. Podstawowe ubezpieczenia podróżne zazwyczaj są do siebie dość zbliżone i zawierają:
- ubezpieczenie kosztów leczenia,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC),
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- ubezpieczenie bagażu i/lub sprzętu podróżnego.
Oprócz tego każdą polisę można dodatkowo rozszerzyć zależnie od twoich potrzeb czy planów związanych z podróżą. Pamiętaj, że dopasowanie stopnia ochrony do charakteru wyjazdu jest kluczowe, w razie wątpliwości skontaktuj się z pracownikiem biura ubezpieczeniowego.