Co warto zobaczyć w Danii?

Co warto zobaczyć w Danii?

Co warto zobaczyć w Danii?

Dania to skandynawski kraj, który świetnie nadaje się na kilkudniową wycieczkę. Dzięki swojej atrakcyjnej lokalizacji, można tam dojechać z Polski na kilka sposobów – drogą lądową (przez Niemcy), drogą morską (przez Szwecję), a także drogą powietrzną (bezpośrednio do stolicy Danii). Osoby podróżujące samochodem, którym zależy na tym, by zwiedzić jak najwięcej lokalizacji, najczęściej decydują się na prom do Danii, choć jest to kwestia indywidualna. Zanim kupisz bilet na prom, sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić i dobrze zaplanuj swoją podróż.

Kopenhaga

Być w Danii i nie odwiedzić Kopenhagi to tak jak być we Francji i nie zobaczyć Paryża. Kopenhaga to obowiązkowy punkt na mapie podróży, od którego warto zacząć zwiedzanie Danii. Jeśli podróżujesz promem do Kopenhagi, pierwszym przystankiem będzie Ystad, z którego trzeba udać się do Malmö (ok. 60 km). Tam znajduje się bowiem most Øresund, który łączy Malmö z Kopenhagą. Wycieczki do Kopenhagi ze Świnoujścia zawsze odbywają się via Ystad, gdyż jest to najpopularniejsza droga z Polski do Danii.

W samej Kopenhadze znajdziesz mnóstwo niezwykłych atrakcji. Jedną z najpopularniejszych jest rzeźba Małej Syrenki, która stanowi symbol miasta. Tuż obok znajduje się słynna fontanna Gefion przedstawiająca boginię, która orze ziemię z pomocą własnych synów przemienionych w woły. Nie można zapomnieć o wizycie w malowniczej dzielnicy portowej Nyhavn, gdzie warto udać się na rejs kanałami Kopenhagi. Miłośnicy zabytków koniecznie powinni też odwiedzić XVII-wieczny Pałac Amalienborg, czyli zimową rezydencję duńskiej rodziny królewskiej, a także dawny zamek królewski Christiansborg, który obecnie jest siedzibą duńskiego parlamentu. Na spragnionych zabawy czeka jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie – Tivoli z 1843 roku, gdzie warto skorzystać z 80-metrowej karuzeli Himmelskibet, z której rozciąga się widok na całą Kopenhagę.

Odense

Kierując się na zachód od Kopenhagi, trafisz na wyspę Fionia, gdzie leży Odense – malownicze miasteczko słynące z tego, że urodził się tu Hans Christian Andersen. Wizyta w Odense to obowiązkowy punkt na mapie wycieczki rodzinnej i szkolnej, choć zwiedzanie domów Andersena spodoba się także dorosłym, którzy niegdyś zaczytywali się w baśniach. Na odwiedziny w Odense nie trzeba przeznaczać dużo czasu, lecz warto tu wpaść, by nieco odpocząć i na chwilę znów poczuć się dzieckiem. W Odense znajdzie się również coś dla miłośników zabytków – w centrum miasta zlokalizowana jest katedra św. Kanuta, uznawana za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury gotyckiej w całej Danii.

Billund

Do duńskiego Billund turyści przyjeżdżają w jednym celu – znajduje się tu bowiem najstarszy na świecie Legoland, który otwarto w 1968 roku. Oprócz Minilandu, gdzie można podziwiać zbudowane z klocków Lego miniatury słynnych budowli, na odwiedzających czekają tu również liczne kolejki, karuzele i pociągi. Dzieci mogą udać się również do mini oceanarium, na plac zabaw czy do nawiedzonego domu. Atrakcje dostępne w Legolandzie Billund spodobają się również dorosłym, którzy mogą spełnić swoje marzenie z dzieciństwa.

Helsingør

W północnej Jutlandii, ok. 45 km od Kopenhagi, leży Helsingør. Miasto słynie z wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO zamku Kronborg, znanego też jako zamek Hamleta. Jest to symbol duńskiego panowania nad Cieśninami Duńskimi, który kojarzy się z dwiema postaciami: legendarnym rycerzem Ogierem Duńczykiem oraz szekspirowskim księciem Hamletem. To właśnie w zamku Kronborg rozgrywała się akcja słynnego dramatu Szekspira, a na terenie obiektu znajduje się ogród wraz z symbolicznym grobem Hamleta. Z kolei postać Ogiera Duńczyka, bohatera narodowego Danii, uczczono, stawiając przed zamkiem ogromny monument. W ramach wycieczki promem do Kopenhagi warto więc poświęcić nieco czasu i udać się na północ, by odwiedzić słynny obiekt. Ciekawostką jest, że w języku polskim Helsingør często występuje jako Elsynor.

Bornholm

Szukasz pomysłu na krótką wycieczkę do Danii, a niekoniecznie przekonują cię rejsy do Kopenhagi? Co powiesz na Bornholm, duńską wyspę, która znajduje się tylko 100 km od polskiego wybrzeża? Aby tam dotrzeć, najlepiej wsiąść na prom ze Świnoujścia do Ystad i z Ystad wyruszyć na Bornholm. To idealne miejsce dla osób, które szukają wytchnienia od codzienności i nie przepadają za dużymi miastami. Na Bornholm warto udać się na jednodniową wycieczkę pieszą lub rowerową – na wyspie znajdują się świetnie oznakowane trasy. Podczas wyjazdu koniecznie odwiedź duńskie Stonehenge, czyli Loiusenlund, gdzie znajduje się ok. 50 dwumetrowych kamieni ustawionych pionowo. To także raj dla miłośników wypoczynku na plaży – w Dueodde znajduje się słynne Lazurowe Wybrzeże Północy. Do popularnych atrakcji zaliczamy też Dolinę Echa (Ekkodalen) oraz ruiny średniowiecznego zamku Hammershus. Zamek ten wzniesiono w połowie XIII wieku na polecenie arcybiskupa Lund. Hammershus był swego czasu główną twierdzą i siedzibą władz Bornholmu.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa