Co powinieneś wiedzieć o byciu pediatrą, czyli lekarzem dziecięcym przed podjęciem studiów?

Co powinieneś wiedzieć o byciu pediatrą, czyli lekarzem dziecięcym przed podjęciem studiów?

Co powinieneś wiedzieć o byciu pediatrą, czyli lekarzem dziecięcym przed podjęciem studiów?

Absolwenci medycyny zderzają się z trudnym wyborem specjalizacji lekarskiej. Nie jest to łatwa decyzja, tym bardziej że specjalizacji jest naprawdę dużo. Jedną z najbardziej znanych i chętnie wybieranych jest pediatria, czyli dziedzina obejmująca choroby dziecięce. Co warto o niej wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem studiów? Co należy do obowiązków lekarza pediatry?

Obszerna nauka

Pediatria to jedna z najobszerniejszych specjalizacji lekarskich. Obejmuje ona bowiem wszystkie choroby wieku dziecięcego. Ma długą tradycję, gdyż została wyodrębniona już w XIX wieku. Sama specjalizacja z pediatrii ogólnej trwa 5 lat. Przed jej podjęciem każdy lekarz oczywiście jest zobowiązany do ukończenia 13 - miesięcznego stażu podyplomowego, a wcześniej — trwających 6 lat studiów. Wyodrębnienie tej dziedziny było kluczowym krokiem dla rozwoju medycyny. W końcu dzieci nie mogą być traktowane jak "mali dorośli". Różnią się bowiem nie tylko wzrostem czy wagą, ale przede wszystkim nieustannymi zmianami rozwojowymi zachodzącymi w ich organizmach. Ponadto wiele chorób to choroby wieku dziecięcego, które nie są spotykane lub bardzo rzadko występują u osób dorosłych.

Czym zajmują się pediatrzy?

Już wiadomo, kim jest, ale właściwie czym się zajmuje lekarz dziecięcy czyli pediatra? To osoba, która odpowiada nie tylko za diagnozowanie i leczenie chorób dziecięcych, ale również za profilaktykę czy przeprowadzanie bilansów zdrowia dziecka. To pediatrzy kwalifikują dzieci do szczepień, sprawdzają, czy ich rozwój jest poprawny oraz składają wizyty patronażowe noworodkom. Do zadań pediatry należy także udzielanie rodzicom porad, dotyczących prawidłowej opieki nad dzieckiem. Pediatra pracujący w POZ jest najczęściej lekarzem towarzyszącym dziecku aż od pierwszych wizyt patronażowych po ukończenie 18 roku życia. Do jego zadań należy kierowanie na badania oraz interpretacja ich wyników, a następnie wybranie odpowiedniej ścieżki leczenia. Pediatrzy pracujący w POZ często muszą kierować pacjentów do dalszego leczenia specjalistycznego. Bardzo często mają oni styczność z chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego, takimi jak: świnka, ospa, różyczka, czy szkarlatyna. Ponadto trafiają do nich także mali pacjenci z kaszlem, katarem, gorączką czy bólami głowy. W przypadku niemowląt, w gabinetach pediatrów często można spotkać dzieci z nadmierną płaczliwością, brakiem apetytu, czy nieprawidłowymi wypróżnieniami.

Gdzie pracują pediatrzy?

Miejsc pracy dla lekarzy ze specjalizacją z pediatrią jest wiele. Najczęściej pracują oni w ośrodkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, na oddziałach lub w szpitalach pediatrycznych oraz w prywatnych gabinetach. Część pediatrów bierze również dyżury w szpitalnych SORach dziecięcych, czy w nocnej pomocy lekarskiej. Rozwój medycyny pozwala także na pracę w wirtualnych przychodniach, w których konsultacje odbywają się na drodze teleporad. Niektórzy pediatrzy świadczą także wizyty domowe, które są szczególnie przydatne u dzieci chorych zakaźnie lub tych z niedoborami odporności. Możliwości pracy i rozwoju dla lekarzy pediatrów jest naprawdę wiele, a obrana ścieżka zależy od własnych predyspozycji każdego medyka.

Przekrój chorób, które musi umieć rozpoznać i leczyć lekarz pediatra jest ogromny, podobnie jak miejsc pracy dedykowanych tym specjalistom. Pediatria to obszerna dziedzina medycyny, ale przy tym ciężko się w niej nudzić. Dzięki węższym specjalizacjom, takim jak kardiologia dziecięca, endokrynologia dziecięcia, czy neurologia dziecięca, pediatrzy mogą znaleźć swoje nisze i zająć się węższymi dziedzinami.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa