City Break - 3 miasta Europy, które Cię zachwycą

City Break - 3 miasta Europy, które Cię zachwycą

City Break - 3 miasta Europy, które Cię zachwycą

Wczasy w nadmorskich kurortach lub aktywne wycieczki po górskich stokach mają poważnego konkurenta – wakacyjne wyjazdy City Break. Alternatywa w postaci miejskich wypraw ucieszy miłośników zgiełku i najsłynniejszych zabytków świata, urzekając energią i pięknymi krajobrazami. Nic więc dziwnego, że perspektywa spędzenia kilku dni w najsłynniejszych miastach świata wzbudza tak pozytywne emocje, niezmiennie kusząc polskich turystów.

Wśród trzech najsłynniejszych europejskich destynacji na wyróżnienie zasługują kultowe, historyczne i fascynujące miasta: Londyn, Rzym i Barcelona. Który z tych kierunków wybrać, jeśli planujesz spędzić wakacje w jednym z najpiękniejszych miast Starego Kontynentu?

Rzym

Stolica Włoch nazywana powszechnie Wiecznym Miastem. Jedno z najsłynniejszych miejsc na świecie, które odwiedza ponad 15 mln turystów rocznie. Tak imponujące liczby klasyfikują Rzym w czołówce najpopularniejszych miast globu. Położone nad Tybrem miasto zachwyca swoimi wąskimi alejkami, zabytkami i historią, która sięga epoki żelaza. Z powstaniem Roma Aeterna wiąże się słynna legenda Romulusa, który został pierwszym królem późniejszej stolicy Włoch.

Rzym zachwyca swoją przytulnością i gościnnością. W wąskich alejkach ukryte są lokalne restauracje i tawerny, serwujące aromatyczne makarony i znakomite wino. Kamienne alejki ozdabia gęsty bluszcz, oplatający starą zabudowę. Niemalże na każdym rogu spotykamy ślady starożytności, zachwycając się antyczną spuścizną. Położone na siedmiu wzgórzach miasto zachwyca widokami i panoramą miasta, na środku której wyróżniają się kopuły największych kaplic i kościołów. Wśród zalet nie należy zapomnieć o mieszkańcach, którzy zarażają swoją energią i gościnnością, ucząc turystów, czym jest włoski temperament i przywiązanie do rodzinnych tradycji.

Będąc w Rzymie koniecznie zobacz, m.in:

  • Koloseum – jeden z najsłynniejszych zabytków Italii, wpisany na listę siedmiu współczesnych cudów świata. Amfiteatr został wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. i pierwotnie był w stanie pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Przez wiele lat – aż do 528 roku – był miejscem walk gladiatorów.
  • Piazza Navona – jeden z najsłynniejszych rzymskich placów – pierwotnie stadion, na którym odbywały się atletyczne igrzyska. Na placu znajduje się fontanna del Moro, Kościół św. Agnieszki, obelisk i fontanna del Nettuno.
  • Piramida Cestiusza – grobowiec powstały w 12 p.n.e. Legenda głosi, że przez wiele lat miała być miejscem spoczynku Remusa.
  • Palatyn – jedno z siedmiu wzgórz, uważane za najstarsze miejsce rzymskiej osady. Według legend, to w tym miejscu słynna wilczyca wykarmiła braci Romulusa i Remusa.
Image

Barcelona

Kraina położona w północno-wschodniej części Hiszpanii. Drugie, co do wielkości, miasto tego kraju, będące stolicą wspólnoty autonomicznej Katalonii. Według danych z 2019 roku, Barcelonę odwiedza rocznie nawet 80 milionów turystów, co plasuje ją na 2. miejscu najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miast świata.

Podobnie jak Rzym – założono ją w czasach starożytnych, kiedy to była jedną z najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego. Współcześnie jest to miasto światowego handlu, kultury i sztuki. To tutaj odbywały się m.in. największe międzynarodowe pokazy mody The Brandery, dzięki którym Barcelona została okrzyknięta 5. stolicą mody.

Na terenie miasta znajdziesz aż dziewięć obiektów, wpisanych na światową listę UNESCO. Wszystko to uzupełniają szerokie deptaki i targi, na których sprzedawane są owoce i świeżo wyciskane soki. Całość uzupełnia doskonała kuchnia, na czele z paellą, oraz energetyczna muzyka, która słychać na ulicach miasta do późnych godzin nocnych.

Będąc w Barcelonie koniecznie zobacz, m.in:

  • Park Guell – park zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego. Otoczony murem teren zachwyca fantazyjnymi budowlami, które wyróżniają się oryginalnością i niecodziennymi rozwiązaniami architektonicznymi. Park powstawał w latach 1900–1914.
  • Sagrada Familia – secesyjny kościół, którego budowa zaczęła się w 1882 roku. Docelowa wysokość wież – 170 metrów – ma sprawić, że barcelońska budowla stanie się najwyższym kościołem świata.
  • Pałac Muzyki Katalońskiej – budynek sali koncernowej zaprojektowany przez Lluisa Domenecha i Montanera. Jego budowa zakończyła się w 1908 roku, a od prawie 25 lat pałac jest wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Londyn

Stolica Anglii i Wielkiej Brytanii, odwiedzana przez prawie 20 milionów turystów rocznie. Położenie Londynu klasyfikuje go na trzecim miejscu największych miast Europy. Co ciekawe, sama nazwa obarczona jest wieloma legendami, które nigdy nie zostały potwierdzone. Jedna z nich głosi, że słowo „Londyn” zainspirowane jest celtyckim słowem „llon”, które oznacza jedzenie, oraz „din” – bycie akceptowanym.

Najnowsze dane historyczne wskazują, że miasto powstało w 70–80 r. n.e. Jego największy rozwój przypada na lata 60. XVIII wieku, kiedy to zburzono średniowieczne mury obronne.

Współcześnie Londyn jest kolebką kultury, sztuki i mody. Od lat zajmuje czołowe miejsce na listach światowych pokazów, jednocześnie zapraszając turystów do ponad 60 muzeów (m.in. Muzeum Brytyjskie, National Gallery, Tate Britain). Ponadto, Londyn jest jednym z największych ośrodków akademickich w Wielkiej Brytanii – sam Uniwersytet Londyński przyjmuje rocznie ponad 100 tysięcy studentów.

Spacerując londyńskimi ulicami, spotkać możesz prawdziwą mieszankę kulturową, zachwycając się słynnymi czerwonymi budkami telefonicznymi, sklepami sprzedającymi herbatę i kawiarniami, wystawiającymi swoje stoliki na szeroki chodnik. Wszystko to uzupełnione jest miejskim zgiełkiem i charakterystyczną, deszczową atmosferą.

Będąc w Londynie koniecznie zobacz, m.in:

  • Tower of London – budowla pełniąca niegdyś formę obronną, dziś pełni rolę skarbca, w którym przetrzymywane są najcenniejsze królewskie klejnoty.
  • Tower Bridge – jeden z najsłynniejszych mostów przecinających Tamizę. Jego środkowa część unosi się w ciągu 90 sekund, przepuszczając duże statki towarowe. W czasach swojej największej świetności był otwierany nawet 5 razy dziennie – obecnie szacuje się, że most otwierany jest do 800 razy rocznie.
  • Pałac Buckingham – od 1837 roku jest oficjalną siedzibą monarchów brytyjskich oraz największym na świecie pałacem królewskim.

Jeśli chcesz zobaczyć poniższe miejsca – przejrzyj oferty w aplikacji Itaka i zaplanuj swoją miejską przygodę!

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa