Bezpieczeństwo na stoku. Jak wybrać kask narciarski?

Bezpieczeństwo na stoku. Jak wybrać kask narciarski?

Bezpieczeństwo na stoku. Jak wybrać kask narciarski?

Bezpieczeństwo w sportach zimowych jest bardzo ważne. Jazda na snowboardzie czy nartach wymaga nie tylko odpowiedniej odzieży, ale także wysokiej jakości akcesoriów. Niezbędnym gadżetem w tym przypadku jest kask narciarski. Ten element chroni głowę przed zimnem i amortyzuje wstrząsy. Jak wybrać model, który będzie wygodny i zagwarantuje bezpieczne zjazdy ze stoku? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Bezpieczeństwo to podstawa, czyli po co nam kask narciarski?

W Polsce obowiązują regulacje prawne, które jasno określają, że każda osoba, która nie ukończyła jeszcze 16. roku życia, ma obowiązek korzystania z kasku podczas jazdy na nartach. I choć powyżej tego wieku to działanie nie jest obligatoryjne, to praktycznie każdy narciarz korzysta z takiej ochrony. Niestety wypadek na stoku może nieść za sobą poważne konsekwencje. Kaski narciarskie chronią nie tylko przed zimnem i mrozem. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas niekontrolowanych upadków.

Image

Budowa kasku narciarskiego - najważniejsze informacje

Tak naprawdę znalezienie idealnego kasku narciarskiego to nie jest takie łatwe zadanie. Narciarze spędzają na stoku co najmniej kilka godzin. Nic więc dziwnego, że każdy narciarz marzy o tym, aby czuć się komfortowo. Warto więc wziąć pod uwagę modele, które są przede wszystkim lekkie, odpowiednio dopasowane i miłe dla skóry w dotyku. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Aktualnie technologia jest już tak rozwinięta, że firmy zajmujące się produkcją akcesoriów narciarskich są w stanie skonstruować wytrzymały, a jednocześnie lekki model, który zagwarantuje komfort użytkowania i bezpieczeństwo w razie upadku. To może nam zagwarantować wyłącznie specjalna budowa, składająca się z dwóch warstw. Mowa tu o twardej skorupie i miękkiej wyściółce. Wyściółka w tym przypadku pełni rolę swoistego amortyzatora, który chroni przed silnymi wstrząsami.

Kolejną ważną kwestią w kasku narciarskim jest właściwy system wentylacji. Warto więc inwestować w modele znanych i sprawdzonych marek, które wyróżniają się skutecznym odprowadzaniem ciepła i wilgoci na zewnątrz. Warto mieć na uwadze fakt, że część kasków narciarski posiada także regulację szczelności otworów w skorupie. Ta funkcja jest bardzo pomocna gdy na stoku są odczuwalne mocne podmuchy wiatru.

Odpowiednie dopasowanie to podstawa

Kask to bardzo ważny element wyposażenia narciarza. Dlatego podczas zakupu należy sprawdzić, czy model, w który zamierzamy zainwestować, nie jest za luźny lub za ciasny. Warto mieć na uwadze, że idealne dobrany kask musi trzymać się wręcz idealnie bez zapinania. Najlepszym rozwiązaniem w trakcie przymierzania jest lekkie potrząśnięcie głową na boki. Jeśli model nie będzie się ślizgał, jest to znak, że dokonaliśmy dobrego wyboru. I jeszcze jedna ważna kwestia - pod kaskiem powinno znaleźć się miejsce na założenie cienkiej czapki na chłodniejsze dni.

Kask narciarski z szybą czy warto w niego zainwestować?

Kask narciarski z szybą jest bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy nie chcemy spędzać czasu w sklepie na dopasowaniu odpowiednich gogli. Kolejną zaletą jest fakt, że szyba zastosowana w takim modelu jest zdecydowanie większa niż powierzchnia gogli. Kto powinien przede wszystkim zainwestować w model z szybą? Jest to idealne rozwiązanie dla osób z wadą wzroku, ponieważ przestrzeń pomiędzy twarzą a szkłem jest na tyle duża, że znajdzie się tam miejsce dla niestandardowych oprawek.

Nie da się ukryć, że sporty zimowe to świetna, ale z drugiej strony też niebezpieczna rozrywka. Od kilku sezonów jazda na nartach cieszy się coraz większą popularnością. Jednak nie można zapominać o tym, że wejście na stok wymaga odpowiedniego przygotowania..także pod względem akcesoriów.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa