Atrakcje w Jeleniej Górze - co najbardziej przyciąga turystów

Atrakcje w Jeleniej Górze - co najbardziej przyciąga turystów

Atrakcje w Jeleniej Górze - co najbardziej przyciąga turystów?

Jelenia Góra to niewielkie miasto w województwie dolnośląskim. Kiedyś stanowiła stolicę województwa – obecnie uznawana jest jako warta uwagi baza wypadowa, jeśli chodzi o wycieczki w góry. Miasto jest doskonale skomunikowane – pociągiem i autobusem można dotrzeć z niego do wielu okolicznych miejscowości. Co powinien zobaczyć każdy turysta, który odwiedzi Jelenią Górę?

Jelenia Góra atrakcje

Pomimo niewielkich rozmiarów, Jelenia Góra jest dla turystów niebywale atrakcyjnym miejscem. Znaleźć można tutaj wiele wartych uwagi zabytków, punktów widokowych i miejsc, które warto odwiedzić. Nic dziwnego, że z roku na rok liczba turystów przybywających do miasta, systematycznie się zwiększa.

W tym momencie warto wspomnieć również o niebywale rozbudowanej bazie noclegowej i szerokiej ofercie gastronomicznej.

Ulica 1 Maja

Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Jeleniej Góry. Na pierwszy rzut oka przypomina niebywale przyjemny deptak, przy którym ulokowane są liczne lokale gastronomiczne i kawiarnie. W tym miejscu turystów nigdy nie brakuje - niezależnie od pogody, która nie zawsze jest sprzyjająca, jak to w górach. Turyści spacerujący ulicą 1 Maja mogą podziwiać barokowe kamieniczki, wybudowane w XVIII wieku. To niebywała gratka dla miłośników architektury.

Cerkiew Świętego Piotra i Pawła

Jest to świątynia, która na pierwszy rzut oka nie wygląda zbyt imponująco. Pomalowana na przyciągający uwagę żółty kolor, wydaje się podobna do wszystkich innych kościołów. Warto powiedzieć, że wybudowano ją tutaj w pierwszej połowie XVIII wieku – dopiero po II wojnie światowej została przekazana kościołowi prawosławnemu. Osoby, które chcą podziwiać wnętrze świątyni, muszą wcześniej zorientować się w godzinach jej otwarcia. Zdarza się, że cerkiew pozostaje zamknięta.

Baszta i Brama Wojanowska

To kolejne ciekawe miejsca, które ulokowane są przy ul 1 Maja. Brama Wojanowska łączy się z kaplicą świętej Anny - w dawnych czasach od reszty miasta oddzielała ją głęboka fosa. Bramę pod koniec XVIII wieku rozebrano i zastąpiono nową konstrukcją – ta doczekała się remontu w roku 1998. Brama ozdobiona jest rokokowymi kartuszami z herbami Prus, Śląska oraz Jeleniej Góry.

Brama łączy się z kaplicą Świętej Anny, na której ścianie wbudowano tablicę powstałą na 840-lecie miasta.

Rynek w Jeleniej Górze

Rynek bez wątpienia można zaliczyć do najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Jeleniej Górze. Turyści mogą podziwiać tutaj niesamowity ratusz oraz różnego rodzaju instalacje artystyczne. Rynek otaczają zabytkowe kamienice, w których dawnych czasach mieszkali najbogatsi obywatele miasta. Ratusz, który znajduje się w centrum rynku, powstał w XVIII wieku. Przylegają do niego wykupione w dawnych czasach przez miasto kamieniczki.

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach tramwaje w Jeleniej Górze już nie jeżdżą, to jednak jeden z nich można podziwiać po dziś dzień na jeleniogórskim rynku. W dzisiejszych czasach pełni on rolę sklepu z pamiątkami – turyści mogą tu zaopatrzyć się w różnego rodzaju gadżety, przypominające im o wizycie w Jeleniej Górze.

Wieża zamkowa w Jeleniej Górze

To atrakcja, którą turyści odwiedzają chętnie i tłumnie - może dlatego, że już od jakiegoś czasu dostępna jest przez cały rok i do tego za darmo? Wystarczy wspiąć się po licznych schodkach na samą górę, a aby móc podziwiać przepiękną panoramę centrum miasta. Wieża zamkowa stanowi jedyny element bramy miejskiej, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowano ją pod koniec XVI wieku i swego czasu pełniła funkcję miejskiego więzienia.

Cudowne źródełko

Wystarczy skusić się na zaledwie kilkuminutowy spacer od wieży widokowej, a następnie udać się na przechadzkę wzdłuż brzegu rzeki Bóbr. Tuż za wiaduktem kolejowym znaleźć można cudowne źródełko, przy którym – według dawnych wierzeń – odbywały się średniowieczne sądy boże.

Osoby, które chcą odwiedzić cudowne źródełko, muszą przygotować się na długie kolejki turystów, chętnych do zaczerpnięcia wody. Ujęcie zostało wyremontowane w roku 2018. Cieszy się ogromną popularnością z tego względu, iż wielu ludzi wierzy, że woda stąd pochodząca posiada liczne właściwości zdrowotne.

Więcej informacji na temat atrakcji Jeleniej Góry można znaleźć na stronie https://hasajacezajace.com/jelenia-gora-atrakcje/

Jelenia Góra - świetna baza wypadowa

Pomijając wymienione wyżej atrakcje, Jelenia Góra ma do zaoferowania o wiele więcej. To niepozorne, niewielkie miasteczko można traktować jako prawdziwą perłę Karkonoszy. Nic więc dziwnego, że turyści odwiedzają je coraz chętniej. Bardzo łatwo dostać się stąd do niedaleko położonego Karpacza, czy też Szklarskiej Poręby. Miasto jest doskonale skomunikowane z okolicznymi miejscowościami, co bez wątpienia stanowi jego ogromny plus.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa