Polanica-Zdrój na wypoczynek i krótkie wypady po okolicy. Co robić w czasie pobytu?

Polanica-Zdrój na wypoczynek i krótkie wypady po okolicy. Co robić w czasie pobytu?

Polanica-Zdrój na wypoczynek i krótkie wypady po okolicy. Co robić w czasie pobytu?

Polanica-Zdrój to niespełna siedmiotysięczne miasteczko uzdrowiskowe, malowniczo położone w dolinie, u stóp gór. Nie ma do zaoferowania turystom zbyt wielu zabytków, co paradoksalnie stanowi o jego atrakcyjności. Dzięki temu kurort otula spokojem po dawce wrażeń, płynących z odkrywania fascynujących atrakcji okolicy. Nietuzinkową bazą, która pozwoli zachować balans między odpoczynkiem a zwiedzaniem, będzie przytulny, butikowy hotel w Polanicy-Zdroju.

Interesujące miejsca zataczają wokół Polanicy-Zdroju okrąg, chroniąc ją przed tłumem i gwarem. Królują w przewodnikach, warto się zatem w nich pojawić, doświadczyć ich wyjątkowości, ale dopiero takie miejscowości jak Polanica-Zdrój sprawiają, że chce się zwolnić tempo podróży i czerpać radość z bycia tu i teraz. W samym kurorcie nie sposób podążać tropem atrakcji z mapą w dłoni, można za to leniwie wędrować uliczkami bez z góry określonego celu, doświadczać bliskości natury i wypoczywać w przytulnych wnętrzach hotelu w Polanicy-Zdroju. Pełna spokoju atmosfera miasteczka i jego wyjątkowe położenie zdecydowanie ułatwią połączenie emocjonującego zwiedzania z relaksem w rytmie slow.

W klimacie grozy. Kaplica Czaszek

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w okolicy jest Kaplica Czaszek, utworzona w XVIII w. z inicjatywy ówczesnego proboszcza. Nieduży budynek o barokowej formie nie pozwala choćby przeczuć, co na zwiedzających czeka w jego wnętrzu. Pierwsze wrażenie bywa przytłaczające, nieco makabryczne, gdy oczom ukazują się ściany od ziemi aż po sufit gęsto pokryte kośćmi i czaszkami ofiar zarazy i wojen. Pośrodku nich stoi ołtarz poświęcony tym zmarłym, których upływ czasu nie strącił w otchłań anonimowości.

W labiryncie 800 m nad ziemią. Błędne Skały

Stamtąd już niedaleko na Błędne Skały - zapierające dech w piersiach arcydzieło przyrody, położone na wysokości ponad 800 m n.p.m. Skalne bloki o zadziwiających formach tworzą wąskie korytarze, układające się w naturalny labirynt. Ich kształty otwierają oczy wyobraźni, a zakamarki i niewielkie szczeliny budzą ducha przygody, zachęcając do przeciskania się między zimnymi ścianami. Zwiedzanie trwa zaledwie godzinę i podsyca apetyt na jeszcze większe wrażenia.

Podziemna przygoda. Jaskinie

Ten powinna zaspokoić wizyta w Jaskini Radochowskiej. Już samo dotarcie do niej jest niemałym wyzwaniem. Najpierw trzeba pokonać wiejskie drogi, później przejść przez las, żeby wreszcie, nieco zdezorientowanym, trafić na rozległą polanę. O tym, że jest się na miejscu przekonuje tylko żartobliwy napis: “jaskini nie widać, bo jest pod ziemią”. Rzeczywiście, wykute w skale schodki prowadzą przez wąski otwór do ciemnej, chłodnej sali. To pierwszy krok ku przygodzie, która podniesie poziom adrenaliny, gdy na kolanach, z pochylonym tułowiem lub na pół leżąco trzeba będzie pokonać zakamarki jaskini. Mniej wymagająca, choć zdecydowanie bardziej efektowna jest Jaskinia Niedźwiedzia - najdłuższa w Sudetach. Turystom udostępniono jedynie jej część, ale to wystarczy, aby przekonać się o naturalnym bogactwie i pięknie tego miejsca. Długie stalaktyty, wysokie, masywne stalagmity w przeróżnych, najbardziej zachwycających formach zdobią ją w sposób, jakiego nie zdołałby wymyślić żaden architekt i opisać żaden poeta. To po prostu trzeba zobaczyć, zwłaszcza jeśli bazą wypadową do niej jest hotel Kolorowe Pola Boutique B&B w Polanicy-Zdroju. Oba miejsca dzieli od siebie niespełna 50 km.

Czas na przystanek. Hotel w Polanicy-Zdroju

W samym kurorcie trudno szukać punktów turystycznych na podobną skalę. Natura przyodziała się tam jedynie w płaszcz parkowych i leśnych alejek, które w zestawieniu z powodującymi szybsze bicie serca atrakcjami, są przyjemnym znakiem zwykłości, pięknej w swojej prostocie. Taki jest właśnie nieco dziewiczy park leśny oraz poskromiony ludzką wyobraźnią Park Zdrojowy z kwiatowymi alejami, rabatami i okazałym Domem Zdrojowym. Zaledwie 500 m od tego miejsca z zieleni ogrodu wyłania się szachulcowy budynek, w którym mieści się Hotel Kolorowe Pola Polanica-Zdrój. To królestwo wysmakowanego designu inspirowanego naturą i nowoczesnymi trendami w aranżacji wnętrz. Tam każdy apartament ma swój niepowtarzalny, daleki od nijakości i bylejakości wystrój oraz atmosferę, współgrającą z wyjątkowym klimatem miasta. Hotel Kolorowe Pola Boutique B&B dzięki swojemu designowi, trosce o detale i komfortowi sprawia, że nie tyle chce się do niego wracać, co w nim po prostu być. I warto sobie na to pozwolić, odpuszczając, choć na jeden dzień, pogoń za atrakcjami, a dłużej delektując się śniadaniem i smakiem kawy, relaksem w urokliwym ogrodzie i naturalną scenerią kurortu.

Powrót na szlak. Co jeszcze warto zobaczyć?

Później znów będzie można wyruszyć z hotelu Kolorowe Pola Boutique B&B na turystyczny szlak, choćby do niedalekiej Twierdzy Kłodzko - imponującej warowni w kształcie gwiazdy, do wsi Wambierzyce nazywanej śląskim Jeruzalem czy do tajemniczego Barda z ruchomą Szopką Bożonarodzeniową. Pozytywnych doznań nie zabraknie.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa