Czy warto wyposażyć samochód w klimatyzację postojową?

Czy warto wyposażyć samochód w klimatyzację postojową?

Czy warto wyposażyć samochód w klimatyzację postojową?

Klimatyzacja postojowa to częsty temat rozważań w branży transportu ciężarowego. Mimo iż jest to duży wydatek, zarówno w momencie zakupu jak i montażu, to warto go ponieść, szczególnie gdy samochód obsługuje dalekie trasy. Wtedy koszty mogą wrócić się w ciągu 12 miesięcy.

Przewaga klimatyzacji postojowej nad klimatyzacją zasadniczą

Warto zaopatrzyć się w klimatyzację postojową z kilku powodów. Po pierwsze, przepisy jasno zabraniają postoju na włączonym silniku. Klasyczny klimatyzator samochodowy generuje również hałas. Ma negatywny wpływ na środowisko, ale także na kierowcę, który gorzej wypoczywa, a także jest narażony na zapłacenie wysokiego mandatu za chłodzenie klimatyzacją zasadniczą.

Klimatyzacja postojowa dobrze wpływa na silnik. Jednostka napędowa szybciej zużywa się, gdy jest zmuszona do pracy także podczas postoju. Specjaliści wyliczyli, że silniki pracują podczas postoju nawet 6 godzin dziennie przez 100 dni w roku, zużywając 3-4 litry oleju napędowego na godzinę. W ten sposób każdy samochód, który nie posiada klimatyzacji postojowej może wygenerować rocznie około 10 tysięcy złotych strat.

Kolejnym problemem jest filtr DPF, który szybko się zapycha podczas pracy na wolnych obrotach i biegu jałowym. Istnieje możliwość, iż nie może samoczynnie się wypalić i może być konieczna interwencja serwisu. Sama praca skraca także żywotność samego filtru.

Rodzaje

Jest wiele rodzajów klimatyzatorów, które różnie zachowują się w zależności od panujących warunków. Decydując się na montaż klimatyzatora sprężarkowego, można być pewnym, że spadnie temperatura w kabinie, ale także spadnie wilgotność, czyli powietrze stanie się bardziej suche. Cała aparatura nie zajmuje dużo miejsca i mieści się w jednej obudowie, którą umieszcza się na dachu pojazdu lub ewentualnie na tylnej ścianie. Decydując się na ten typ klimatyzatora, nie trzeba martwić się o poziom naładowania akumulatora, ponieważ jest on wyposażony w system uniemożliwiający jego nadmierne rozładowanie.

Nowszym rozwiązaniem jest klimatyzator wodny, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, w układzie krąży woda. To lepsze rozwiązanie, ponieważ urządzenie obniża temperaturę a wilgotność pozostaje niezmienna. Jednak skuteczność tego rozwiązania zależy od klimatu panującego na zewnątrz. Im bardziej sucho, tym skuteczność klimatyzatora wyższa. Pobór prądu jest mniejszy niż w przypadku klimatyzatora sprężarkowego. Przeciwnicy tego rodzaju klimatyzacji przekonują, że te urządzenia powodują zawilgocenie kabiny oraz są wydajne tylko w suchym klimacie.

Możliwości zwiększenia efektywności działania klimatyzacji

Aby klimatyzacja postojowa w jak najlepszy sposób warto pamiętać o kilku zasadach. Pod żadnym pozorem nie można otwierać okien ani szyberdachu, aby zapewnić zamknięty obieg powietrza. Tylko w takim położeniu czujniki działają prawidłowo i mogą dobrać odpowiednie parametry chłodzenia do panujących warunków.

Jeśli nie korzysta się z części sypialnej, należy zasłonić firany. Wtedy powietrze będzie krążyć tylko w tej części pojazdu, w której aktualnie się przebywa. Jeśli warunki jazdy i wyposażenie pozwala, warto zasunąć także rolety w oknach.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa