Ciekawostki oraz informacje o Krakowie dla dzieci

Kraków, dawna stolica Polski, miasto Smoka Wawelskiego, ale to nie wszystko. Turystów całe tłumy, nie tylko dorośli odnajdą coś dla siebie, Ci najmłodsi także spędzą czas atrakcyjnie.

Miasto jest odkrywane co dzień na nowo, pojawiają się informacje, często zaskakujące. Zacznijmy od początku. Przedstawiamy ciekawostki o Krakowie dla dzieci.

1. Miasto Smoka Wawelskiego, ale zbicie smoka nie miało nic wspólnego z jego założeniem. Kraków założono „na skale smoka” i od imienia zmarłego wcześniej Grakcha określono „Krakowem”.

2. Warszawa to nie jedyna stolica Polski, w latach 1038-1596 był nią Kraków.

3. Papież Jan Paweł II, tak w latach swojej młodości najpierw był księdzem, a później biskupem, a następnie arcybiskupem krakowskim, w 1978r. został pierwszym nie włoskim papieżem.

4. Kościół Mariacki a w wieży hejnalista, Hejnał Mariacki można usłyszeć co godzinę, melodia zawsze zostaje wstrzymana, co jest symbolem zabicia strzałą trębacza, który chciał ostrzec mieszkańców gdy zbliżał się wróg (1240r.)

5. W dzwonnicy Katedry Wawelskiej znajduje się 11-tonowy dzwon Zygmunta, wybrzmiewa wyłącznie podczas wielkich świąt, uroczystości.

6. Wielki, doskonale wszystkim znany artysta, Wit Stwosz potrzebował dużo czasu, aż 12 lat, aby stworzyć gotycki ołtarz Bazyliki Mariackiej.

7. Na Wawelu jest pochowanych wielu polskich królów, ale i nie tylko, zwiedzający mogą także zobaczyć grób pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010r.

8. Drugim najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej jest Uniwersytet Krakowski, założycielem jest król Kazimierz Wielki w 1364 roku.

9. Liczba mieszkańców jest ogromna, a studentów spora część. 200 tys. to liczba studentów, w porównaniu z 700 tysiącami to spora część. Studenci zjeżdżają nie tylko z Polski, ale także i z całego świata.

10. Rzeźba Dużej Głowy. Zlokalizowana jest za Sukiennicami na Rynku. Duża główna nietypowa, dla mieszkańców jest to miejsce spotkań. Ale co w ogóle przedstawia ta rzeźba? Jest to głowa Erosa Bendato, boga miłości.

11. Smocza Jama, jaskinia której broni smok ziejący ogniem.

12. Święta Faustyna Kowalska miała swój dom w Krakowie. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia miejsce w którym każdy odnajdzie Świętą.

13. Kraków jest miastem wielu imprez cyklicznych m. in.: Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties" (luty), PaKA - przegląd młodych kabaretów polskich, głównie studenckich (kwiecień), Zaduszki Jazzowe - najstarszy w Europie festiwal jazzowy (listopad).

14. Co ciekawe miasto słynie z gołębi i kwiaciarek.

15. W Krakowie znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowane na obszarze dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

16. Ogród Doświadczeń - Plenerowy Oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej. Miejsce nauki dla każdego, nie tylko w szkolnej ławce, ale na łonie natury.

17. Niewielkie, ale jak urokliwe Zoo w Krakowie, miejsce, w którym spotykają się dorośli i najmłodsi na wspólnym spacerze, obcowaniu z dzikimi zwierzętami.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)