Jakie obowiązki ma kurier, a czego robić nie musi?

Jakie obowiązki ma kurier, a czego robić nie musi?

Jakie obowiązki ma kurier, a czego robić nie musi?

Wraz z rozwojem rynku e-commerce usługi firm kurierskich stały się powszechne. To dzięki kurierom duże i ciężkie zamówienia trafiają pod wskazany adres w mgnieniu oka. Niestety wielu robiących zakupy przez internet zdaje się zapominać (lub zwyczajnie nie wiedzieć), jakie obowiązki ma kurier. Jest to przyczyną wielu konfliktów i bezpodstawnych oskarżeń. Sprawdź, co może a czego nie musi robić kurier, by nie przyjmować roszczeniowej pozycji wtedy, gdy nie jest to uzasadnione.

Doręczenie do rąk własnych

Obowiązkiem kuriera jest dostarczenie przesyłki pod wskazany adres. Po jego stronie leży też doręczenie zamówienia do rąk własnych klienta. Jest jednak pewien haczyk. Waga paczki nie może przekraczać 30 kg. W przeciwnym razie pracownik firmy przewozowej nie ma musi wdrapywać się na 8 piętro z ważącą ponad normę przesyłką.

Mimo wszystko chciałbyś, by kurier wniósł ciężką rzecz na górę? Sprawdź ofertę firmy przewozowej. Niektóre oferują taką usługę, lecz za dodatkową opłatą.

Wiadomość od kuriera

Adresaci często mają pretensje, że kurier nie poinformował ich o planowanej próbie doręczenia przesyłki przed przybyciem na miejsce. Mało kto jednak wie, że przewoźnicy nie mają obowiązku informować, ani nadawcy, ani adresata, o planowanym przybyciu. Owszem, jest to często praktykowane, ale wynika to tylko i wyłącznie z dobrej woli kurierów.

Sprawdzanie zawartości paczki przy kurierze

Na stronach internetowych sklepów często widnieje prośba, aby zawartość zamówienia sprawdzić w obecności kuriera. Czy kurier musi się na to zgodzić? Niestety nie. Jeśli protokół odbioru przesyłki został podpisany, może on odmówić bycia świadkiem rozpakowywania paczki. Wymagać można tego od niego jeszcze przed podpisaniem. Ale też nie zawsze. Często firmy przewozowe liczą sobie dodatkową opłatę za taką usługę. W końcu kurierzy muszą poświęcić na to swój cenny czas.

Co w sytuacji, gdy zawartość paczki okaże się zniszczona? Wtedy częściową winę ponosi za to firma kurierska. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kurier zaopatrzony był w Courier Insurance, czyli kompleksowe ubezpieczenie dla kuriera, które chroni go przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa