Zwiedzanie Europy samochodem – sprawdź, jak się przygotować

Zwiedzanie Europy samochodem – sprawdź, jak się przygotować

Zwiedzanie Europy samochodem – sprawdź, jak się przygotować

Wybierasz się na majówkę, weekend lub wakacje w podróż po Europie? Jeśli chcesz przebyć całą trasę swoim samochodem, koniecznie zadbaj o najdrobniejsze detale. Podczas organizowania podróży od zera trzeba wziąć pod uwagę różnorodne sytuacje i być zabezpieczonym na wszelkie prawdopodobieństwo. Przeczytaj porady i dopnij wyjazd na ostatni guzik!

Krok pierwszy: zaplanuj trasę

Planowanie trasy wycieczkowej to bardzo ważny krok przygotowań do podróży. Ustal, przez które kraje będziesz przejeżdżał. O ile w większości – a dokładniej tych, które należą do Europejskiego Porozumienia Gospodarczego – Twoja polisa OC zachowa ważność, o tyle do przekroczenia granicy niektórych będzie Ci potrzebna albo Zielona Karta, albo ubezpieczenie graniczne. Zieloną Kartę otrzymasz lub wykupisz – w zależności od warunków oferowanych przez firmę – u swojego ubezpieczyciela. Z kolei ubezpieczenie graniczne będzie trochę droższe, ale umożliwi Ci przejechanie przez dany kraj, jeśli zapomnisz lub nie zdążysz wyrobić Zielonej Karty.

Oszacuj, na przejechanie jakiej trasy pozwoli Ci pełen bak paliwa. Zaznacz na mapie stacje, w których prawdopodobnie będziesz musiał się zatrzymać. Jeśli istnieje taka możliwość, nie wybieraj długich dróg bez dostępu do stacji lub punktu gastronomicznego. Zadbaj również o regularne postoje. Zmieniaj się z drugim kierowcą, by uniknąć zmęczenia.

zwiedzamyeuropesamochodem2-min.jpg

Krok drugi: zadbaj o obowiązkowe wyposażenie samochodu

Przygotowując wyposażenie samochodu na wyjazd, zadbaj o przedmioty koniecznie do posiadania w Polsce: gaśnicę i odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Zastanawiasz się, czy musisz wozić także przedmioty wymagane w państwach, przez które będziesz przejeżdżał? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule: W co należy wyposażyć auto, wybierając się do różnych krajów?.

Przypominamy, że posiadanie apteczki i kamizelki odblaskowej nie jest wymagane prawnie. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich mieć! Apteczka o podstawowym wyposażeniu nie zajmuje wiele miejsca – schowasz ją w bagażniku. Powinna zawierać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, plastry, opatrunki, nożyczki, środek do przemywania ran, lek na rozstrój żołądka. Jeśli jeden z podróżników cierpi na chorobę przewlekłą, koniecznie zadbaj o zapas leków obejmujący czas dłuższy niż podróż. Warto być zabezpieczonym na wypadek przedłużenia pobytu za granicą.

zwiedzamyeuropesamochodem3-min.jpg

Krok trzeci: zapewnij podróżnikom bezpieczeństwo

Zarówno w kraju, jak i za granicą obowiązuje Cię posiadanie jedynie polisy OC. Warto jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży. Wartościowe okaże się NNW, czyli ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków. Chroni nie tylko Ciebie jako kierowcę, ale także Twoich pasażerów. Jeśli któryś ucierpi, otrzyma środki pieniężne niezbędne na leczenie. Wybierz NNW z wysoką sumą ubezpieczenia, by odszkodowanie było większe.

Za granicą przyda Ci się również pakiet assistance. Obejmuje różnego rodzaju usługi: medyczne, informacyjne, prawne, techniczne. Jeśli będziesz potrzebował holowania, auto dozna usterki albo nie będziesz mógł znaleźć adresu jakiejś placówki, zadzwonisz na całodobową infolinię i otrzymasz pomoc.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa