Nauka jedzenia pałeczkami krok po kroku

Nauka jedzenia pałeczkami krok po kroku

Nauka jedzenia pałeczkami krok po kroku

Kuchnia japońska od dekad cieszy się ogromną popularnością. Ramen, onigiri czy sushi to tylko nieliczne dania z Azji, które coraz częściej goszczą na naszych stołach. Ich nieodłącznym elementem jest jedzenie pałeczkami. Nie potrafisz spożywać w ten sposób smakołyków? Dowiedz się, jak posługiwać się pałeczkami krok po kroku.

Skąd wzięło się jedzenie pałeczkami?

Niektóre źródła podają, że zwyczaj konsumowania za pomocą pałeczek pojawił się w kuchni azjatyckiej już ok. 5000 lat temu – zapoczątkować miały go prymitywne plemiona chińskie. Inni badacze podkreślają, że genezy należy upatrywać w dynastii Xia (rządzącej ok. 2000 lat temu). Jednak pierwsze dokumenty, w których widnieją wzmianki o jedzeniu pałeczkami, pochodzą z ok. 1100 r. p.n.e. Zwyczaj ten stał się tak popularny, że bardzo szybko rozprzestrzenił się poza Chiny na Japonię, Wietnam, Koreę, Tajlandię i inne kraje Azji. Dlaczego akurat wybrano tę formę? Wpływ na to miała filozofia Konfucjusza, który zalecał jedzenie niewielkich porcji. Jest w tym głębszy sens – tak je się dużo wolniej, co na pewno pomagało „oszukać” głód w okresach niedoborów żywności.

Jak jeść za pomocą pałeczek?

Jedzenie pałeczkami to w krajach azjatyckich już tradycja. Ze względu na to, że wiele przysmaków z tej kuchni zagościło w Europie, ta forma spożywania zawitała na Stary Kontynent. Hashi (bo tak nazywają się po japońsku pałeczki) w lokalach lub w zestawach sushi dostępnych w sklepach (oferuje je m.in. http://www.sushi-tokyo.pl/nasza-oferta)są najczęściej jednorazowe – wykonane z drewna lub bambusu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele odmian pałeczek. Cześć z nich, np. te metalowe, zawierają na końcach dodatkowy uchwyt, ułatwiający nabieranie kawałków jedzenia.

Wydaje ci się to bardzo skomplikowane? Poznaj kroki, dzięki którym wizyta w azjatyckiej restauracji będzie przyjemniejsza!

  1. Jedna z pałeczek powinna znaleźć się w zagłębieniu między kciukiem a palcem skazującym.
  2. Pałeczkę należy przytrzymać kciukiem.
  3. Drugą pałeczkę trzeba ułożyć równolegle do pierwszej i przytrzymać w podobny sposób.
  4. Przy chwytaniu jedzenia pracuje druga pałeczka, pierwsza pozostaje nieruchoma.

To trzeba wiedzieć:

Przed wizytą w chińskiej lub japońskiej restauracji można poćwiczyć w domu (np. zamawiając dania na dowóz lub kupując wspomniane już zestawy). Trzeba też zapoznać się z kilkoma zasadami.

  • Nie wolno przebijać jedzenia za pomocą pałeczek.
  • Pałeczek nie używa się do jedzenia ze wspólnego naczynia – kawałek należy przełożyć bezpośrednio na swój talerz.
  • W zupach twarde składniki trzeba zjeść pałeczkami, a płynne wypić bezpośrednio z naczynia.
  • Jedząc pałeczkami, należy wystrzegać się mieszania nimi w zupach i sosach.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa