Podróże po Europie - Kreta

Podróże po Europie - Kreta

Podróże po Europie - Kreta

Kreta uważana jest za najpiękniejszą i najpopularniejszą grecką wyspę. To także wyspa najbardziej mityczna. W końcu tu Dedal i Ikar próbowali polecieć ku słońcu, tu znajdował się słynny labirynt Minotaura, tu niepodzielnie panował król Minos. I właśnie tu spędzicie niezapomniane wakacje.

Kreta – klimat

Kreta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego ciepłego i to właśnie on jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Wystarczy powiedzieć, że sezon turystyczny trwa tu od maja do października – to aż pół roku lata! W tym czasie na niebie nie uświadczymy ani jednej chmury, temperatura powietrza w dzień nie spadnie poniżej 30°C, a woda w morzu nigdy nie ma mniej niż 20°C. Najcieplejsza jest w sierpniu i we wrześniu, kiedy temperatura osiąga aż 26°C. Idealne warunki, by odpoczywać i cieszyć się gorącym greckim klimatem. Połączenia międzynarodowe na Kretę są bardzo dogodne, pewnie dlatego wyspa bije rekordy popularności wśród turystów na całym świecie.

Kreta – plaże

Kreta nie byłaby tak obleganą wyspą, gdyby nie przepiękne, malownicze, żywcem przeniesione z pocztówek plaże. Ich różnorodność jest gwarancją, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dobrze zagospodarowane plaże dla rodzin z dziećmi i małe niemal bezludne plaże, gdzie odpoczniemy w ciszy – taki wybór mamy na Krecie.

Niewątpliwie najbardziej niezwykła jest Elafonisi – różowa plaża. Tu nie uświadczymy piasku pod stopami. To, co bierzemy za piasek to muszle skorupiaków. Pokruszone drobniutko doskonale imitują piasek, a oświetlone słońcem nabierają różowego koloru. Za najbardziej znaną uważa się plażę Balos – to właśnie ją znajdziemy na wszystkich folderach biur podróży. Jej cechą charakterystyczną, poza niezwykłymi widokami, jest bardzo czysta woda. Najmniejsza na Krecie jest plaża Made. To tu zapuszczają się turyści, którzy chcą odpocząć od tłumów, jakich nie brak na Krecie.

Przy większości plaż znajdują się wypożyczalnie sprzętu turystycznego i wodnego.

Kreta – jaskinie

Nie tylko plaże są atrakcją Krety. Miłośnicy spędzania wakacji w bardziej aktywny sposób też nie poczują się zawiedzeni. Na Krecie znajduje się kilka wartych odwiedzenia jaskiń. Jeśli wierzyć legendom w jednej z nich, jaskini Dikti, narodził się bóg Zeus. Nawet jeśli mity greckie stawiamy na równi z bajkami i tak warto odwiedzić jaskinię – jest oświetlona i dobrze przygotowana na przyjęcie turystów, a niezwykłe naciekowe formacje naskalne nie mają sobie równych. Nieco inaczej wygląda zwiedzanie jaskini Pelekita. Tu znajdziemy nie tylko wyjątkowo duże stalaktyty i stalagmity, ale także niespodzianki w postaci korytarzy, które potrafią nagle skierować się do dołu. Na zwiedzanie tej jaskini trzeba się dobrze przygotować.

Zupełnie inaczej prezentują się jaskinie w Matali. Znane są głównie z tego, że niegdyś upodobali je sobie hippisi. Wydrążone w skałach jaskinie połączone są korytarzami, znajdują się na wielu poziomach, a zwiedzanie ich przypomina nieco starą grę Super Mario Bros. Być może dlatego cieszą się tak wielkim powodzeniem.

Kreta – jak dojechać

Na Kretę najłatwiej dostać się samolotem. Międzynarodowe lotnisko znajduje się w stolicy wyspy, mieście Heraklion. Bilety lotnicze łatwo zarezerwujemy na portalu www.transpomat.pl. Intuicyjna wyszukiwarka sprawdza oferty wielu przewoźników i sortuje je według optymalnych. Okazuje się, że nawet poza sezonem, gdy brak połączeń realizowanych przez tanie linie lotnicze, dolecimy na Kretę za dosłownie kilkaset złotych. Z Heraklionu można się dostać do innych kreteńskich miast. Tu do dyspozycji mamy autokary. Bilety autokarowe można kupić bezpośrednio przed podróżą.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa