Kiedy jechać do Azji - kiedy i gdzie są najlepsze warunki pogodowe?
Polacy podróżują coraz chętniej. Tak popularne wakacyjne kierunki, jak Egipt, Chorwacja, Cypr czy Grecja, nadal nie schodzą z czołówek podróżniczych list przebojów. Jednakże coś ciągnie nas jeszcze dalej. Niejednokrotnie, żądni nowych wrażeń i niecodziennych, oryginalnych sposobów na urlop, sięgamy palcem na sam niemalże skraj mapy. Szczególnie jeśli nasze wakacje mamy zamiar spędzić aktywnie, podróżując, zwiedzając i smakując.
Azja Południowo – Wschodnia, jako jeden z kierunków podróży, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków, przyciąga egzotyką, przepysznym jedzenie, piękną architekturą świątyń, pogodnymi i przyjaznymi ludźmi oraz cudownymi plażami. Kiedy jednak jest najlepszy czas, by odwiedzić ten ciekawy rejon świata? Jako, że Azja Południowo-Wschodnia leży w klimacie tropikalnym, rządzą tutaj dwie pory roku. W porze suchej najczęściej do czynienia mamy z upałami rzędu nawet do 40°C, a w porze deszczowej zdarzają się codzienne gwałtowne ulewy. Co więcej, ze względu na różnorodność ukształtowania terenu, w różnych rejonach napotkać możemy, o tej samej porze roku, na różne warunki klimatyczne. Długo przed podróżą należy więc ustalić, w jakie regiony mamy zamiar się udać oraz dowiedzieć się, jakich warunków możemy się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku. Pozwoli nam to wybrać idealny moment na nasz pobyt.
Tajlandia
Zdecydowanie najczęściej wybieranym kierunkiem jest w dalszym ciągu Tajlandia. Tutaj z porą deszczową spotkamy się na większości terenu w okresie od maja do października. Lipiec i sierpień są miesiącami, kiedy występują najintensywniejsze opady deszczu. Nie trwają one jednak cały dzień, zwykle jest to tylko kilka godzin ciągu doby. Końcówka sezonu deszczowego to czas, kiedy często zdarzają się podtopienia i powodzie.
Pora sucha trwa tutaj od listopada do kwietnia. Jej kulminacyjny moment z najwyższymi temperaturami przypada na koniec tego okresu. Najprzyjemniejszym zaś czasem jest jej początek, czyli czas pomiędzy listopadem a lutym, kiedy temperatury nie są jeszcze tak wysokie. Uważa się, że ten czas jest najlepszym na pobyt.
Wybierasz się do Tajlandii? Sprawdź ofertę na sesje zdjęciowe za granicą - Tajlandia 2019
Wietnam
Na północy Wietnamu spotkamy się klimatem podobnym do polskiego. Mamy tu do czynienia z czterema porami roku. Najlepszym czasem na podróż jest wiosna i jesień, kiedy to temperatury są na poziomie średnio 25°C, a wilgotność powietrza najmniejsza. Zima i lato są bardzo wilgotne, więc wysokie temperatury latem (sięgające 40°C) i niskie zimą (ok. 10°C) są jeszcze dotkliwiej odczuwalne.
Wietnam Południowy charakteryzuje się dwiema porami roku. W okresie od grudnia do maja trwa pora sucha. Szczyt sezonu to okres między grudniem a marcem, wówczas temperatury nie są jeszcze tak wysokie. Pora deszczowa to czas pomiędzy czerwcem a listopadem, przy czym od lipca do października możemy się natknąć na ulewy niemal codziennie.
Kambodża
Klimat w Kambodży jest bardzo gorący, zwrotnikowy monsunowy. Na północy mamy sucho, na południu zaś wilgotno. W okresie od maja do października trwa pora deszczowa. Pada wtedy praktycznie codziennie. Pora sucha trwa tutaj od listopada do kwietnia, przy czym okres luty – kwiecień to okres największych upałów. Jeśli szukamy najlepszego czasu na pobyt w Kambodży, powinniśmy się zdecydować na okres między listopadem a styczniem, kiedy jest sucho, ale wysokie temperatury jeszcze nie dają się tak bardzo we znaki.
Laos
Laos charakteryzuje się przyjemniejszym klimatem niż gorąca Kambodża. To kraj górzysty, więc możemy się tutaj spotkać również z niskimi temperaturami, szczególnie w nocy na północy kraju. Pora deszczowa trwa tutaj od maja do października, przy czym okres od czerwca do października jest najbardziej deszczowy. Pora sucha przypada na czas od listopada do kwietnia.
Sezon turystyczny trwa w Laosie od października do maja z kulminacją przypadającą na grudzień i styczeń, kiedy to również pogoda jest najprzyjemniejsza, a temperatury nie osiągają jeszcze wysokich wartości (około 30°C)
Mjanma (Birma)
W porównaniu z wszystkimi wymienionymi tutaj wcześniej, Birma jest w dalszym ciągu najrzadziej odwiedzanym krajem. Mamy zatem gwarancję, że nie natkniemy się na tłumy turystów nawet w szczycie sezonu. Pora sucha trwa tutaj od listopada do kwietnia. Największe upały występują między marcem a kwietniem. Pora deszczowa zaś przypada na okres maj – październik. Najlepszym czasem na pobyt w Birmie jest czas od listopada do lutego, kiedy temperatury w ciągu dnia sięgają "zaledwie" 32°C, a w nocy 19°C.
Obie pory roku w Azji mają swoje wady i zalety. Pora deszczowa jest chłodniejsza i przyjemniejsza, z uwagi na orzeźwiające deszcze. Ze względu jednak na ryzyko podtopień oraz występujące na większości terenów nieutwardzone drogi, może się okazać, że podróżowanie po tym rejonie w czasie pory deszczowej może być kłopotliwe, czy wręcz poważnie utrudnione. Szczególnie dotkliwie odczujemy to np. w Kambodży i Laosie, z uwagi na najsłabiej rozwiniętą infrastrukturę drogową. W tym czasie również najdotkliwiej odczujemy ilość komarów i moskitów.
Pora sucha natomiast to wysokie temperatury, które dla nieprzyzwyczajonych do tego Europejczyków są dużym zaskoczeniem czy wręcz szokiem. Jest to również pora uważana za szczyt sezonu, a więc i pora najwyższych cen i największych tłumów turystów.
Azja to bardzo ciekawy kierunek podróży. Kiedy w Polsce liście na drzewach powoli zaczynają opadać lub witamy pierwsze zimowe mrozy, w Azji Południowo-Wschodniej zaczyna się najlepsza pogoda na podróżowanie. Można to wykorzystać i pojechać na urlop w tym czasie, by naładować akumulatory pozytywną energią jeszcze przed nadchodzącą wiosną.