Zaplanuj aktywne wakacje pod Warszawą

Wiele osób mieszkających w stolicy szuka alternatyw dla spędzania wolnego czasu w mieście. Część z nich decyduje się skorzystać z zieleni warszawskich parków, inni czekają długie miesiące na wakacyjne wyjazdy. Warto jednak sprawdzić, jakie możliwości dają nam okolice Warszawy na weekend - wbrew pozorom wcale nie trzeba jechać daleko, aby móc miło i aktywnie spędzić czas.

Wystarczy krótka podróż samochodem lub pociągiem, aby cieszyć się pięknym natury i ruchem na świeżym powietrzu. Miłośnicy aktywności na dworze będą z pewnością zainteresowani ofertą Hotelu Spa pod Warszawą Sielanka - warto tutaj przyjechać aby skorzystać z okolicznych atrakcji w mieście i poza nim.

Jednym z miast które zdecydowanie warto odwiedzić podczas kilkudniowego wypadu jest Warka. Położona jest zaledwie 50 km od Warszawy, dzięki czemu podróż nie jest długa ani męcząca - w sam raz, aby wyrwać się z miejskiego ruchu i hałasu. Warka położona jest nad rzeką Pilicą, która jest najdłuższą odnogą Wisły, wykorzystywaną często do uprawiania sportów wodnych. Jest to miasto królewskie, które słynie przede wszystkim z wieloletnich tradycji piwowarskich, nadal aktywnie kultywowanych. Warto jest poznać Warkę nieco bliżej, ponieważ jest to piękne miasto o wielu zabytkach wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz niezwykłej okolicy Puszczy Stromeckiej zawierającej piękne rezerwaty przyrody.

Dawne dzieje Warki

Najbardziej interesującym obiektem w Warce jest zdecydowanie Kościół pw. Świętego Mikołaja Biskupa, który po raz pierwszy został wzniesiony i konsekrowany na samym początku XVI wieku. W wieku XVII powstała jego murowana wersja - jednonawowa budowla z kaplicami i trójbocznie zakończonym prezbiterium. Do dnia dzisiejszego, pomimo licznych zniszczeń w trakcie wojen, można podziwiać ołtarz z obrazem pochodzący z 1610 roku. Niestety pierwotny charakter murów kościoła został zmieniony podczas odbudowy - nadal jest to jednak bardzo piękny budynek, który stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną. Oprócz niego warto również zobaczyć Kościół Matki Bożej Szkaplerznej, który należy do klasztoru franciszkańskiego. To budowla która powstała nieco później, jednak jej wystrój również utrzymany jest w stylu barokowym, a także rokokowym. Oprócz tego warto też udać się na rynek, gdzie podziwiać można klasycystyczny Ratusz, powstały na początku XIX wieku.

Zielone okoliczne lasy

Oprócz poznawania zabudowy miejskiej, można poświęcić czas na poznawanie okolicznej natury. Wiele osób decyduje się na piesze lub rowerowe wyprawy trasami Puszczy Stromeckiej, która mieści się pomiędzy rzekami Pilicą i Radomką. Warto jest wybrać się na wycieczkę, aby poznać zlokalizowane na terenie puszczy rezerwaty. Najbardziej interesujący z nich to rezerwat Dęby Biesiadne im. Mariana Pulkowskiego, który przede wszystkim dba o ochronię ponad 220-letniego dębu oraz jego najbliższego ekosystemu. Oprócz tego polecamy też rezerwaty: Majdan, Olszyny oraz Starodrzew Dobieszyński - każdy z nich obejmuje unikatowe tereny lasów liściastych, o których zachowanie należy szczególnie zadbać. Warto przygotować się na wielogodzinną wyprawę - zarówno pieszo jak i jadąc rowerem jest to bardzo długa trasa i warto podzielić ją sobie na krótsze etapy. Niezbędny sprzęt warto wypożyczyć na miejscu, w Hotelu Sielanka.

Na wybiegu i na rzece

Warka to także świetne miejsce na wyprawę dla miłośników jazdy konnej. Na miejscu mieści się renomowany Ośrodek Jeździecki Farma Sielanka, który co roku gości Mazovia Equi Cup - zawody pucharowe w skokach przez przeszkody. Wydarzenie trwa przez kilka weekendów i jest organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Sportów Konnych Equisport w Warce. Warto skorzystać z ośrodka bez względu na swoje umiejętności. Na miejscu każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno kucyki umożliwiające naukę w każdym wieku, jak i profesjonalne wyposażenie i szkolenia dla zaawansowanych jeźdźców. Dla tych, którzy jednak szukają czegoś innego niż jazda konna, mamy także propozycję spływu kajakowego. W hotelu można otrzymać wszystkie wskazówki oraz wypożyczyć sprzęt, dzięki czemu nie ma konieczności poszukiwania kajaków w dalszej okolicy. Trasy zaczynają się w Białej Górze, Budach Michałowskich oraz Białobrzegach.

Prawdziwa sielanka

W Hotelu Sielanka każdy znajdzie coś dla siebie - jest on położony idealnie dla tych, którzy szukają urozmaiconych rozrywek. Można skorzystać z uroków Warki i jej zabytków, lub udać się w teren i poznać Puszczę Stromecką. Miłośnicy sportu z pewnością ucieszą się z należących do terenów rekreacyjnych hotelu boisk i sprzętów, a szukający relaksu mogą skorzystać z kolei z profesjonalnych zabiegów Spa. Hotel Sielanka ma coś dla każdego, bez względu na wiek i zainteresowania!

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)