Najgłębsze polskie jezioro

Najgłębsze polskie jezioro

Najgłębsze jezioro w Polsce - Jezioro Hańcza

Bezapelacyjny raj dla wielbicieli nurkowania w naszym kraj. Tylko tak można nazwać najgłębsze jezioro w Polsce. O jakim akwenie mowa? Oczywiście o jeziorze Hańcza. Dowiedz się jaka jest jego głębokość, a także skąd pochodzi nazwa.

Jezioro Hańcza położone jest na Suwalszczyźnie, a dokładniej na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Według badaczy jego nazwa pochodzi z wymarłego już języka jaćwińskiego (antis – ‛kaczka’). Jednak według jednej z miejscowych legend etymologia tego słowa jest zupełnie inna. Powieść nawiązuje do wielkiej miłości małżeństwa mieszkającego w okolicy jeziora. Po niespodziewanej śmierci kobiety, wdowiec stojąc nad brzegiem jeziora z utęsknieniem wykrzykiwał jej imię "Hanka! Hanka!". To utęsknione wołanie niosło się po tafli spokojnego jeziora i odpowiadało mu dalekim echem "Hańcza! Hańcza!". Wołania samotnego mężczyzny rozbrzmiewały każdego wieczora.

Źródło zdjęcia: Albertus teolog

Głębokość jeziora Hańcza

Bez względu na przyjęty pomiar, jeziora Hańcza jest bezapelacyjnym liderem w rankingu najgłębszych jezior w Polsce. Przyjmuje się, że maksymalna głębokość jeziora wynosi 108,5 m. Ta wartość jest najczęściej wskazywana w literaturze. Na przestrzeni lat wskazywano także inne wyniki z przeprowadzonych badań - 106,1 m, 111,5 m, 113 m). Drugim najgłębszym jeziorem w naszym kraju jest Drawsko z wynikiem 82,2 m. Najgłębszym jeziorem w Europie jest norweskie Hornindalsvatnet z wynikiem 514 m, natomiast na świecie Bajkał z maksymalną głębokością 1642 m.

Hańcza jest jeziorem polodowcowym powstałym w głębokiej rynnie. To jeden z najczystszych zbiorników wodnych w naszym kraju. Zaliczany jest do I klasy czystości. Zgodnie z pomiarem przy użyciu krążka Secchiego przezroczystość dochodzi do 6 metrów. Posiada piaszczysto-żwirowe dno z licznymi stromymi dołami i górkami. Na brzegu znajdują się liczne głazy o kilkumetrowej szerokości (największy z nich ma 11 metrów obwodu). Ich nagromadzenie sprawia wrażenie, jakby ktoś ułożył je w tym miejscu umyślnie. Sama linia brzegowa należy do średnio rozwiniętych.

Jezioro Hańcza ciekawostki

1. Powierzchnia zbiornika wynosi 311,4 ha. Jego długość ma 4530 m. Średnią głębokość określa się na 38,7 m. Jezioro Hańcza położone jest na wysokości 227 m n.p.m.

2. To jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie.

3. Jako rezerwat przyrody Jezioro Hańcza objęte jest całkowitą ochroną.

4. Rzeką zasilającą jest Czarna Hańcza.

5. Uważane jest za atrakcyjne miejsce do nurkowania.

6. To jedyne jezioro w Polsce, w którym występują charakterystyczne dla rzek na terenie Syberii skorupiaki stenotermiczne.

7. Dostęp dla turystów jest nieograniczony.

8. Spotykane są tu gatunki ryb charakterystyczne dla potoków górskich i zimnych wód północnych. Jezioro Hańcza jest domem dla szczupaka, miętusa pospolitego, sielawy, czy głowacza pręgopłetwego i białopłetwego.

9. W jeziorze można by całkowicie zatopić Statuę Wolności.

10. Według jednej z legend, gdy wojsko Napoleona Bonaparte wycofywało się spod Moskwy, miało zatopić w tym miejscu skarb. Według niektórych źródeł miały to być skrzynie z pieniędzmi.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa