Krzywy Las pod Gryfinem

Krzywy Las pod Gryfinem

Krzywy Las pod Gryfinem

Krzywy las - jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w naszym kraju. Zagadka powykrzywianych drzew do dziś pozostała nierozwiązana.

W odległości około czterech kilometrów od Gryfina, w pobliżu Nowego Czarnowa, rośnie unikalny w skali światowej las, w którym drzewa pną się w górę wbrew prawom natury. Okoliczności jego powstania nie zostały rozwiązane, zacznijmy jednak od początku...

Krzywy Las - dlaczego drzewa w tym miejscu są powykręcane?

Krzywy Las to skupisko około stu zdeformowanych sosen zwyczajnych pnących się w górę na obszarze 0,3ha. Jedyne co się udało ustalić, to rok zasadzenia - wiele źródeł wskazuje na 1934 r. Tak zasadzone drzewa pozostawiono w spokoju na około 7-10 lat, a następnie je wykoślawiono. Istnieje kilka teorii jak do tego doszło. Wszystkie drzewa miały zostać nadcięte na wysokości około 20 cm od strony południowej, po czym zostały wygięte pod kątem prostym. Długość wygięcia w każdym drzewie jest różna - od jednego do trzech metrów. Sosny w takim kształcie miały posłużyć do celów stolarskich przy budowie mebli, łodzi, czy innych przedmiotów potrzebnych człowiekowi. Kolejne z teorii wskazują, iż do wykrzywienia mogło dojść w wiosną w 1945 roku przez stacjonującej w tym miejscu czołgi. Trzecia znana teoria wskazuje, iż do wykrzywienia doszło w wyniku ścięcia drzewek w wieku od sześciu do dziesięciu lat, które miały służyć jako ozdoba bożonarodzeniowa. Sosnom miała zostać pozostawiona dolna gałąź, która zgodnie z prawem natury pięła się ku górze w kierunku światła.
Nie cały las jest krzywy, zdeformowane sosny otaczają inne, prawidłowo rosnące drzewa. Fakt ten jeszcze bardziej wskazuje na celową działalność człowieka na tym obszarze. Jak na swój wiek porastające Krzywy Las sosny są dość niskie, najwyższa z nich pnie się na 15 metrów wysokości, pozostałe zaś wznoszą się na wysokość około 11 - 12 metrów.

Jak dotrzeć do Krzywego Lasu?

W to miejsce prowadzi szlak turystyczny ze Szczecina Klucz do Mieszkowic. Nasza trasa powinna kierować nas do Gryfina, z którego należy obrać kierunek na Chojnę, a kolejno na znajdującą się w niedalekiej odległości od drzew Elektrownię Dolną Odrę. Naszym oczom powinna ukazać się tablica osiedla Nowe Czarnowo. Za nim znajduje się las, do którego bramę stanowi niezbyt estetyczny rurociąg.

Źródło zdjęć: wikipedia

Krzywy Las - jedno z magicznych miejsc w Polsce

Krzywy Las

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa