Wodospad Wilczki w Międzygórzu
Dawniej najwyższy wodospad w polskich Sudetach, obecnie nadal jeden z najpiękniejszych. Poznaj leżący niedaleko Międzygórza wodospad Wilczki.
Leżący w pobliżu miejscowości Międzygórze wodospad Wilczki to jedna z wizytówek Ziemi Kłodzkiej. Znajduje się on na terenie rezerwatu przyrody Wodospad Wilczki utworzonego w 1958 roku, który wchodzi w skład Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat porasta stary las bukowy oraz liczne jodły, świerki i jawory, a także liczne gatunki roślin. Przepływa przez niego potok Wilczka, gdzie w pewnym momencie spada z wysokiego progu tworząc największy w Masywie Śnieżnika i drugi największy wodospad w polskich Sudetach.
Wodogrzmoty Żeromskiego - jeden z najpiękniejszych polskich wodospadów
Wodospady w Polsce zdecydowanie nie należą do najwyższych, jednak otaczający je krajobraz urzeknie prawie każdego turystę. Podobnie jest z wodospadem Wilczki, zwanego dawniej Wodogrzmotami Żeromskiego. Jednak to nie dzięki pisarzowi tak nazwano to miejsce, a obozującemu w Międzygórzu drużynie harcerskiej im. St. Żeromskiego z Łodzi. Po zakończeniu II wojny światowej harcerze zajęli się oczyszczeniem i wytyczeniem ścieżek turystycznych w rezerwacie. Doprowadzili także do użytku mieszczący się w niedalekiej odległości ogród bajek. Aktualnie nazwa ta znajduje się jedynie na tabliczkach informacyjnych w pobliżu wodospadu. Została całkowicie wyparta przez bezpośrednie tłumaczenie niemieckiej nazwy - Wölfelsfall.
Wody wodospadu spływają z wysokości 22 metrów, jednak jeszcze nie tak dawno była ona nieco wyższa. Powódź tysiąclecia, która dotknęła Polskę w 1997 roku wymyła dobudowany na początku XIX wieku sztuczny próg. Woda spadała wówczas z wysokości nawet 27 metrów, czyniąc Wodospad Wilczki najwyższym wodospadem w polskich Sudetach. Obecnie tytuł ten samodzielnie dzierży Wodospad Kamieńczyka o wysokości 27 metrów. Woda spływa z progu o szerokości trzech metrów i spada do niewielkiego kotła eworsyjnego, by następnie wpłynąć do dość głębokiego (15 m) kanionu zwanego amerykańskim. W odległości około 300 metrów od wodospadu znajduje się wybudowana w 1908 roku ponad 100 metrowa zapora o wysokości 29 metrów.
Pierwsze źródła mówiące o tym wodospadzie pochodzą z roku 1781. Już wtedy stał się on popularny wśród turystów, szczególnie wśród tych wypoczywających w Lądku i Długopolu-Zdrój. Wykorzystali to mieszkańcy Międzygórza, którzy z oprowadzania po okolicy turystów czerpali niemałe zyski. W XIX wieku z inicjatywy Marianny Orańskiej nad wodospadem wybudowano niewielki park z fontanną oraz liczne punkty widokowe, a za wejście do nich pobierano opłaty.
Jak dotrzeć do Wodospadu Wilczki?
Wodospad Wilczki mieści się na zachód od centrum Międzygórza w odległości około 800 metrów. Spacerując aleją można tę trasę pokonać w niecałe 10 minut. Wstęp na teren rezerwatu, jak i samo zwiedzanie jest bezpłatne.
Wodospad Wilczki - ciekawostki
1. Nad wodospadem znajduje się stalowy mostek, na który można wejść i podziwiać go z góry.
2. Wodospad ten jest ponad trzy razy mniejszy od największego wodospadu w Polsce. Jednak do wodospadu Niagara dzieli go już tylko 29 metrów.
3. W przypadku najwyższego wodospadu na świecie sprawa ma się nieco gorzej. Zwane dawniej Wodogrzmoty Żeromskiego są od niego mniejsze o około 44 razy.
Źródło zdjęcia: wikipedia