Brama Twardowskiego w Złotym Potoku
Przebywając w tej części Polski, grzechem byłoby ominięcie tego miejsca. W niewielkiej odległości od przepięknej wsi Złoty Potok znajduje się znak rozpoznawczy północnej Jury. Brama Twardowskiego, o której mowa to symboliczne wejście do malowniczych lasów złotopotockich.
Ten skalny ostaniec na terenie rezerwatu "Parkowe" powstał z wapiennych szczątków obumarłych organizmów znajdujących się na dnie ciepłego morza w okresie jury. W okresie górnej jury nastąpiło odsłonięcie płyty wapiennej z morza, natomiast w epoce górnej kredy, płyta ponownie znalazła się pod wodą na skutek tzw. transgresji morskiej doprowadzającej do wypłukania skał i stworzenia jaskiń. W ostatniej fazie kredy, wskutek ruchów laramijskich, teren ten powtórnie się wypiętrzył. Nasilone ruchy tektoniczne w miocenie wydźwignęły podziemną jaskinię i ją wyeksponowały.
Brama Twardowskiego - legenda
Po tym dość wnikliwym wprowadzeniu geograficznym musimy wspomnieć, o tym co w takich miejscach lubimy najbardziej, czyli pora na legendę! Nawiązuje już do niej sama nazwa i jak można się domyślić związana jest z czarnoksiężnikiem Twardowskim, który zaprzedał swoją duszę diabłu. Na skutek przeróżnych perypetii Pan Twardowski musiał uciekać przed diabłem i uczynił to właśnie w tym miejscu. Zachowując zimną krew dosiadł koguta i z ogromną siłą odbił się od skały pozostawiając w niej dziurę. Sprytny szlachcic poszybował aż na księżyc i ma tam pozostawać aż po dziś dzień.
Znacznie rzadziej Bramę Twardowskiego nazywa się także "Bramą Marzeń". Ponoć wystarczy jedynie pomyśleć życzenie, a magiczna moc bramy nadana przez czarnoksiężnika Twardowskiego pomoże je spełnić.
Maczuga Herkulesa
Ten przypominająca łuk tryumfalny obiekt swą nazwę zawdzięcza Zygmuntowi Krasińskiemu. Bramę udostępniono szerszemu gronu zwiedzających w 1857 roku przez wybudowanie drewnianych schodów. Na tym obszarze toczono także walki podczas II Wojny Światowej. W 1939 roku starły się tutaj oddziały Armii "Kraków" z hitlerowskim najeźdźcą. Pięć lat później, we wrześniu 1944 roku, liczący 300-osób Samodzielny Batalion Armii Krajowej, stanął na przeciwko znacznie liczniejszemu oddziałowi niemieckiemu. W konsekwencji żołnierze Armii Krajowej musieli dokonać odwrotu.
Brama Twardowskiego dostępna jest praktycznie dla każdego. Prowadzą do niej szlaki zielony oraz żółty, które biegną przez las. Bardziej leniwe osoby mogą tu dotrzeć samochodem pozostawiając go na parkingu przy trasie 793. Opuszczając samochód należy kierować się trasą w stronę Siedlca i po krótkim spacerze spojrzeć na tę kamienną bramę.
Źródło zdjęć: http://www.janow.pl