Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża - niezwykła zakrzywiona atrakcja w Ząbkowicach Śląskich

W przypadku tego obiektu powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie" pasuje całkowicie. Bo nie trzeba jechać do włoskiej Pizy, aby móc podziwiać Krzywą Wieże. Wystarczy udać się do Ząbkowic Śląskich, które również posiadają niewiele mniejszą, ale na pewno o wiele mniej popularną zakrzywioną budowlę.

Spacerując ulicami w Ząbkowicach Śląskich jeden budynek z pewnością przykuje uwagę każdego przechodnia. Zdecydowanie wyróżniająca się na tle pozostałych Krzywa Wieża, to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji turystycznych Dolnego Śląska. Do dziś nie udało się ustalić dokładnej daty jej powstania, w jakim celu powstała, ani dlaczego jest zakrzywiona. Wiadomo jednak, że "polska Piza" pochodzi z okresu średniowiecza. Jedna z wersji poparta badaniami niemieckich budowniczych, zakłada, że wieża to jedynie pozostałość po zamku, który miał tutaj istnieć jeszcze przed powstaniem miasta. Ów zamek miał być wzniesiony przez książąt świdnickich, zaś jego zniszczeniem miały zająć się wojska walczące z czeskim królem Jerzym z Podiebradów. Przynależność wieży do zamku ma potwierdzać sposób budowy dolnej 10-metrowej partii muru, którą zbudowano z kamienia i zaprawy wapiennej. Zdecydowanie zaprzecza tej teorii niemiecki historyk Kurt Bimler. Według niego obiekt pełnił funkcję bramy miejskiej. Swoją teorię argumentował jej położeniem, albowiem znajduje się w najniższym punkcie Starego Miasta. Istnieje także trzecia wersja mówiąca, iż wieża od początku była budowana jako miejska dzwonnica. Od 1413 roku (data ta nie została do końca potwierdzona) dzwonnica stała się częścią kościoła św. Anny i funkcjonowała aż do wybuchu II wojny światowej.

Krzywa Wieża w Ząbkowkicach Śląskich

Krzywa Wieża w Ząbkowkicach Śląskich

Po przybliżeniu ram czasowych powstania tego obiektu i jego przeznaczenia, przychodzi pora na rozwiązanie zagadki dlaczego wieża jest nachylona. Obecnie krzywizna wynosi 2,12 m (warto zauważyć, że stopień pochylenia w miarę upływu czasu ulega powiększeniu, podczas pomiarów w 1977 roku stwierdzono odchylenie na poziomie 1,98 m) i nikt do końca nie potrafi wytłumaczyć dlaczego. Powszechnie uważa się, że winne temu są wstrząsy tektoniczne z 24 sierpnia 1598 roku odnotowane w pobliskiej mieścinie Bardo. Oprócz tego swoje miała odegrać kiepsko przygotowany grunt pod budowę.

W 1858 roku Ząbkowice Śląskie nawiedził siejący spustoszenie ogromny pożar. Górna część wieży uległa całkowitemu zniszczeniu, a władze miasta chcąc zapewnić bezpieczeństwo sąsiednim budynkom, początkowo zdecydowały się na rozbiórkę wieży. Z taką decyzją nie zgodzili się mieszkańcy przyzwyczajeni już do wiekowego obiektu. W końcu przekonali rządzących, aby go odbudowali. Miasto zleciło zrobienie ekspertyzy, która miała ocenić stan fundamentów obiektu. Jej wyniki zaskoczyły praktycznie wszystkich - na ich podstawie stwierdzono, że Krzywa Wieża od początku była krzywa. Świadczyć o tym miał rzekomy napis umieszczony w górnej kondygnacji wykonany ręką budowniczego - Ich heiß Hohannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß ("Nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tą wieżę krzywą z pilnością"). Po przebudowie miał on ulec zniszczeniu. Po wszystkich zabiegach rekonstrukcyjnych wieża wznosi się na 34 metry wysokości, a na jej szczyt wiedzie 139 schodów.

Tuż przed zakończeniem II wojny światowej śląska Piza przestała pełnić swą funkcję, a wiszące dzwony zdjęto i przetopiono. Potencjał turystyczny w tym miejscu ujrzał dopiero Józef Glabiszewski w końcówce lat 60-tych. Dzięki jego działaniom Krzywą Wieżę odnowiono i otwarto dla turystów. W okresie od 1 maja do 15 września można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 18:00, natomiast w pozostałym okresie również od wtorku do soboty w godzinach 9:00 do 16:00. Koszt biletu normalnego wynosi 6 zł, natomiast ulgowego 3 zł. Zakupu można dokonać w Izbie Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego przy ulicy Krzywej 1. Co roku w drugi weekend lipca obiekt ten obchodzi swoje święto i to właśnie wtedy najlepiej odwiedzić Ząbkowice Śląskie. Podczas "Dni i Nocy Krzywej Wieży" największa atrakcja miasta otwarta jest aż do północy. Dodatkową atrakcją wieczoru są liczne występy gwiazd polskiej sceny muzycznej, pokazy oraz wystawy.

Źródło zdjęć: krzywawieza.eu

Krzywa Wieża nocą

Krzywa Wieża nocą

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa