Białe Skały - Góry Stołowe

Białe Skały - Góry Stołowe

Białe Skały w Górach Stołowych

Białe Skały to mniej znana atrakcja Gór Stołowych i choć pełnią one raczej drugoplanową rolę na okolicznym turystycznym szlaku, to nie wypada ich pomijać. Ich wyjątkowa jasna barwa przykuwa wzrok każdego turysty.

Białe Skały nazywane także Białymi Ścianami, to zespół formacji skalnych znajdujących się w Górach Stołowych, a dokładniej trzy kilometry na południowy wschód od Karłowa. Wznoszące się na wysokości 780-800 m n.p.m. skały osiągają 20 - 30 metrów wysokości. Powstawały one z porozcinania stoliwa Narożnika - szczytu o wysokości 851 m n.p.m. - w wyniku długotrwałego procesu erozyjnego trwającego miliony lat oraz działaniom mechanicznym, w których ważną rolę odegrała woda. Skałki zbudowane są z piaskowców ciosowych dolnych o wyjątkowo jasnej barwie. Dodatkowego uroku tym jasnym skałom, dodają liczne mszaki i porosty.
Na eksplorację tej atrakcji warto zarezerwować sobie więcej czasu, Białe Skały ciągną się na przestrzeni kilometra. Co więcej, każda ze z nich może się kojarzyć z czymś innym - jedne przypominają mury, inne zaś skalne wieżyce, czy baszty obronne. Te bardziej znane posiadają dość oryginalne nazwy nadane przez wspinaczy, nam najbardziej do gustu przypadł Bubek i Zielona Dama, jednak Kibic, As Atu, Zły, czy Zielony Król także należą do ciekawych propozycji.
Ten zespół skalny stanowi część Parku Narodowego Gór Stołowych, dzięki czemu dotarcie do nich jest niezwykle łatwe dzięki wytyczonym szlakom oraz ścieżkom. W ten rejon prowadzą dwa szlaki: zielony biegnący z Karłowa do Batorowa oraz żółty z Lisiej Przełęczy w kierunku Skalnych Grzybów.

Białe Skały - Góry Stołowe

Białe Skały - Góry Stołowe

Białe Skały - to warto wiedzieć

Zarządzający Parkiem Narodowym Gór Stołowych zdecydowali się wprowadzić zakaz wspinania w rejonie Białych Skał. Wynika to z kwestii ochronnych - piaskowiec należy do mniej trwałego materiału, dlatego każdy dodatkowy nienaturalny czynnik erozyjny negatywnie wpływa na skały.

Źródło zdjęć: Wikipedia, Sudeckie Drogi

Białe Skały - atrakcja warta odwiedzenia

Białe Skały - atrakcja warta odwiedzenia

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa