Wieża Montparnasse w Paryżu

Wieża Montparnasse w Paryżu

Wieża Montparnasse - najlepszy punkt widokowy w Paryżu

Wieża Montparnasse może poszczycić się jednym z najlepszych punktów widokowych w Paryżu. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, widoczność z samego szczytu sięga aż 40 kilometrów. To jedno z niewielu miejsc, w którym można podziwiać stolicę Francji w całej okazałości.

Historia Wieży Montparnasse

Wieża Montparnasse mieści się w centrum dzielnicy o tej samej nazwie, przy avenue du Maine 33. Obiekt powstawał w latach 1969-1972. Składa się on z 59 kondygnacji, z czego 54 przeznaczono na biura o tej samej powierzchni (blisko 2000 m²). Jego łączna powierzchnia wynosi 112 000 m². Do 2009 roku był to najwyższy budynek w Paryżu, natomiast w latach 1972-1990 najwyższy na obszarze Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Wieżowiec wzniesiono w miejscu, gdzie wcześniej mieścił się dworzec, który wyłączono z użytku ponieważ przestał spełniać wymogi Państwowej Spółki Kolei Francuskich.

Projekt od początku budził kontrowersje. Krytykom nie podobała się prosta architektura, monolityczna struktura oraz gigantyczne proporcje wieży. Według nich architekci zaburzyli swoją wizją dawną spokojną atmosferę Montparnasse. Wszechobecna krytyka doprowadziła do wydania zakazu wznoszenia tego typu obiektów w centrum Paryża. Według wielu przewodników z Wieży Montparnasse roztacza się najlepszy widok na Paryż, ponieważ to jedyne miejsce, z którego jej nie widać.

Punkt widokowy z 4 gwiazdkami

Na samym szczycie budynku znajduje się punkt widokowy, który w przewodniku Michelin został oznakowany czterema gwiazdkami. Turyści mają do swojej dyspozycji taras na 56. piętrze z przeszkloną salą, z której można zachwycać się 360-stopniową panoramą stolicy Francji. Do tego miejsca prowadzi najszybsza winda w Europie - wystarczy 38 sekund, aby pokonać aż 195 metrów. Na najwyższym piętrze mieści się otwarty taras widokowy. W bezchmurne dni widoczność sięga 40 kilometrów. Dostrzeżenie najważniejszych zabytków miasta, takich jak Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, bazylika Sacre Coeur, katedra Notre-Dame, czy Luwr nie stanowi żadnego problemu.

Widok z platformy widokowej Wieży Montparnasse

Bilet wstępu - cena

Platforma widokowa otwarta jest 7 dni w tygodniu w godzinach od 9:30 do 22:30 od niedzieli do czwartku oraz od 9:30 do 23:00 w pozostałe dni. Bilet wstępu (styczeń 2020) kosztuje 18 euro dla osoby dorosłej, 9,5 euro dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat, 15 euro dla młodzieży (12-18 lat) oraz 7,5 euro dla niepełnosprawnych. Bilety można zakupić za pośrednictwem strony internetowej.

Wskazówka

Swoją wizytę najlepiej zaplanować około 30 minut przed zachodem słońca. Wówczas można podziwiać Paryż za dnia, a także gdy zmienia się on nie do poznania.

Ciekawe fakty o Wieży Montparnasse

1. W 2008 roku zdaniem społeczności VirtualTourist obiekt był drugą najbrzydszą konstrukcją na świecie.

2. Obecnie jest to 45. najwyższy obiekt w Europie.

3. Na co dzień na terenie wieżowca pracuje kilka tysięcy osób. Stanowi on siedzibę wielu firm.

4. W 1995 roku Alain Robert, nazywany Człowiekiem Pająkiem, wspiął się na sam szczyt wieżowca bez żadnych zabezpieczeń. W trakcie tego wyczynu był bliski upadku, jednak finalnie dopiął swego.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa