6 miejsc o najkrótszej nazwie na świecie

6 miejsc o najkrótszej nazwie na świecie

6 miejsc o najkrótszej nazwie na świecie

Czasami nawet jedna litera alfabetu wystarczy, aby nazwać małą wioskę, czy duże miasto. Francuska mieścina Y, brytyjska rzeka E – pora na podróż po miejscach, których nazwa ogranicza się do jednej głoski.

Å

W samej Norwegii znajdziemy aż siedem wiosek o takiej nazwie. Najpopularniejszą z nich jest jednak mieszcząca się na Loftach w gminie Moskenes. Mieszkańcy tej małej rybackiej wioski żyją głównie z rybołówstwa i sztokfiszu, a ostatnimi czasy coraz częściej z turystyki. Dla odróżnienia tego miejsca od pozostałych sześciu funkcjonuje druga nazwa Å i Lofoten – gdzie „i” oznacza „na” - Å na Loftach.

Å

Z Norwegii przenieśmy się na wschód, a dokładniej do Szwecji. Tam, tą jedną literą alfabetu nazwano aż dwanaście miejsc – między innymi wioskę w gminie Norrköping, w hrabstwie Östergötland. Zamieszkuje ją około 200 osób, a największą atrakcją jest starożytna parafia – o tej samej nazwie co wioska – z której najstarsze szczątki pochodzą z epoki kamienia. Obie nazwy wymawia się „Aw” i oznacz ona potok lub krótką rzekę.The D River

Rzeka D znajduje się w Stanach Zjednoczonych w stanie Oregon, a dokładniej w mieście Lincoln. Oprócz specyficznej nazwy uznawana jest również za najkrótszą rzekę świata – płynie przez około 37 metrów. W Księdze Rekordów Guinnessa dzierżyła ten tytuł do roku 1989. Wtedy to utraciła go na rzecz rzeki Roe. W rzeczywistości długość obu się zmienia i niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie najkrótszej z nich. Ostatecznie od roku 2006 ta kategoria nie znajduje się w Księdze.

Ø

Nazwa Ø odnosi się do 50-metrowego wzgórza pośród płaskiej doliny Nørreå we wschodniej części Jutlandii , w Danii. W języku duńskim sama nazwa oznacza wyspę - samo wzgórze ma z nią niewiele wspólnego, jednak jak podają naukowcy w epoce kamienia była otoczona wodą.

The E River

Pora na kolejną literę alfabetu i nazwę rzeki – E. Znajduje się ona w Highlands, w Szwecji i przepływa przez północno-zachodnią część Monadh Liath w kierunku północno-zachodnim nim wpłynie do Loch Mhor.Y

Y to nazwa miejscowości i gminy w departamencie Somme (Pikardia) w północnej części Francji. Mieszkańcy tego regionu nazywają siebie Ypsilonien. Według danych z 2006 roku gminę zamieszkuje 86 osób, a gęstość zaludnienia wynosi 32 osoby/km².

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa