Golden Rock

Golden Rock

Golden Rock

Miejsce to znane jest głównie z pielgrzymek wielu buddystów. Uznawane za jedno z najświętszych dla wyznawców tej religii, szczególnie zamieszkujących Birmę. Pagoda Kyaiktiyo to wielki głaz, który niepewnie wznosi się na szczycie urwiska.
2-1goldenroc.jpg
Nazwa Kyaiktiyo, w języku mon oznacza pagodę na głowie pustelnika. Pokryta jest ona płatkami 24 karatowego złota, dlatego bywa nazywana Golden Rock, czyli Złota Skała. Znajduje się 1100 metrów n.p.m. i ma 7,3 metra wysokości. Patrząc na nią, odnosi się wrażenie, że może runąć w każdej chwili. Istnieje legenda, która głosi, że utrzymuje ona równowagę, tylko dzięki znajdującemu się pod nim pojedynczemu włosowi Buddy. Według kolejnej legendy głaz unosi się w powietrzu. Na początku było tyle miejsca, że mógł pod nim przejść kurczak. Następnie wysokość zmniejszyła się na tyle, że było to możliwe tylko dla wróbla. Dzisiaj unosi się nadal, jest to jednak niemożliwe do ujrzenia. Od czasu, do czasu, aby przekonać niedowiarków, przeciąga się cienki sznurek pomiędzy skałą a jej podstawą. Jak jest naprawdę? Ze względu na drobne ruchy skały, jest to możliwe. Zastanawiające jest jednak, jakim cudem nadal utrzymuje się on na klifie.
3-1goldenroc.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa