Opera w Sydney - ciekawostki o Sydney Opera House

Opera w Sydney - ciekawostki o Sydney Opera House

Wizytówka Australii - Opera w Sydney

Opera w Sydney to nie tylko symbol miasta, ale również najbardziej rozpoznawalny budynek w Australii. Ten ikoniczny obiekt zachwyca i zapiera dech w piersiach swoim ogromem i oryginalnością. Poznaj nieznane ciekawostki o Sydney Opera House.

Historia budowy

Wizytówką Egiptu są piramidy, znakiem rozpoznawczym Francji jest Wieża Eiffla, natomiast niekwestionowanym symbolem Australii jest Opera w Sydney. Decyzję o budowie obiektu podjęto pod koniec lat 40. XX wieku. Postanowiono, iż inwestycja zostanie zrealizowana na półwyspie Bennelong Point, w miejscu gdzie znajdowała się opuszczona zajezdnia tramwajowa.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny został ogłoszony 13 września 1955 roku. Do komisji wpłynęły 233 prace z 32 krajów. Jury ogłosiło zwycięzcę w 1957 roku - był nim 39-letni duński architekt Jørn Utzon. Realizację projektu rozpoczęto w 1959 roku. Już na samym początku wystąpiły liczne problemy wywołane nietypową formą łupin sklepienia. W związku z tym już na tym etapie koszt inwestycji wielokrotnie przekroczył zakładany kosztorys. Należało również przesunąć pierwotną datę oficjalnego otwarcia z 26 stycznia 1965 roku na 1973 roku. Liczne spory zmusiły Duńczyka do zaniechania dalszej realizacji swojego projektu i opuszczenia Australii w 1966 roku. Ostateczny kształt został nadany przez grupę młodych australijskich architektów.

Oficjalna ceremonia otwarcia obiektu miała miejsce 20 października 1973 roku. Jej głównym gościem była królowa Elżbieta II. Ojciec Opery w Sydney - Jørn Utzon - nie został nawet zaproszony.

Niezwykły gmach Sydney Opera House

Do budowy tego modernistycznego obiektu wykorzystano głównie stal, szkło oraz beton. Zajmuje on powierzchnie 1,8 hektara. Ważący 161 tysięcy ton dach podtrzymywany jest przez około 350 kilometrów kabli. Strop budynku pokryto ponad milionem ceramicznych płytek, które odbijają promienie słoneczne w bezchmurne dni. Gmach opery ma 183 metry długości i 120 metrów szerokości. W najwyższym punkcie osiąga 67 metrów wysokości. Gmach obiektu składa się z kilku sal przeznaczonych do różnego rodzaju widowisk. Największą z nich jest Concert Hall będąca w stanie pomieścić 2679 osób. Odbywają się w niej głównie koncerty orkiestry symfonicznej Sydney. W jej wnętrzu znajdują się największe organy na świecie wyposażone w ponad 10 tysięcy piszczałek. Ich budowa zajęła 10 lat.

Prawdziwe piękno Sydney Opera House widoczne jest nocą.

Opera w Sydney w liczbach

1. Pierwotny kosztorys zakładał konieczność zainwestowania 7 milionów dolarów. W wyniku ciągle pojawiających się problemów koszt budowy wzrósł do aż 102 milionów.

2. Każdego tygodnia w operze ma miejsce około 40 przedstawień i koncertów.

3. Łącznie we wnętrzu obiektu biegnie 645 kilometrów kabli elektrycznych.

4. Co roku obiekt odwiedzany jest przez ponad 8,2 miliona turystów - dzięki nim opera odnotowuje przychód rzędu miliarda dolarów.

5. W obiekcie znajduje zatrudnienie około 12 tysięcy osób.

6. Opera działa 363 dni w roku.

Opera w Sydney ciekawostki

1. Głównym źródłem finansowania budowy była zorganizowana loteria.

2. Dostarczony przez Utzona projekt Opery nie spełniał głównych warunków konkursu. Duńczyk dostarczył tylko ogólny szkic budynku. Jako zwycięzca otrzymał 5 tysięcy funtów.

3. Opera w Sydney została oficjalnie otwarta przez królową Elżbietę II. Jak dotąd odwiedzała ją czterokrotnie. Ceremonia była w całości relacjonowana na żywo w telewizji.

4. Znajdują się tam największe na świecie kurtyny.

5. Na terenie obiektu działa kino oraz dwie restauracje.

6. Choć Jørn Utzon nie ukończył swojego projektu, to za swój pomysł i trud został uhonorowany w 2003 roku Nagrodą Pritzkera.

7. W czerwcu 2007 roku zdecydowano o wpisaniu Sydney Opera House na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

8. Na placu budowy działało około 10 tysięcy pracowników.

9. W 2020 roku ma zostać ukończony projekt renowacji poprawiający akustykę w budynku. Inwestycja pochłonie 153 miliony dolarów - to więcej niż sama budowa.

10. Około dwieście tysięcy osób każdego roku decyduje się zwiedzić budynek z przewodnikiem.

11. Paul Robeson to pierwsza osoba występująca w Operze. W 1960 roku mężczyzna wspiął się na rusztowanie i zaśpiewał Ol' Man River pracującym robotnikom.

12. Wycieczka po wnętrzu Opery w Sydney wiąże się z kosztem około 40 dolarów.

Każdego roku Sydney Opera House odwiedza ponad 8 milionów turystów.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa