Carhenge w Nebrasce

Carhenge w Nebrasce

Carhenge - specyficzna replika angielskiego Stonehenge w Nebrasce

W amerykańskim stanie Nebraska znajduje się odpowiednik legendarnego Stonehenge. Znacznie młodsza konstrukcja Carhenge to instalacja artystyczna składająca się z 38 wraków samochodów. Dowiedz się kto ją stworzył i dlaczego.

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych budowli megalitycznych na świecie. Od wielu wieków zastanawia i inspiruje ludzi na całym świecie. Jednym z nich był amerykański Jim Reinders. Artysta podczas swojego pobytu w Anglii przez lata badał historię tej konstrukcji. Po powrocie do rodzinnej Nebraski zapragnął skopiować Stonehenge. Za realizację swojej wizji angielskiego kamiennego kręgu zabrał się w 1982 roku. Rzeźba powstała ku pamięci jego zmarłego ojca na rodzinnej farmie niedaleko miasta Alliance. Swój pomysł zrealizował z pomocą rodziny latem 1987 roku, jednak zamiast kamienia postawił na bardziej nowoczesne rozwiązanie.

Do wykonania konstrukcji Reinders wykorzystał 38 wraków samochodów i rozmieścił je tak, aby proporcje były takie same jak Stonehenge - rozmieścił je w kole o średnicy około 29 metrów. Wszystkie pojazdy pokryto szarym sprayem, aby jak najbardziej imitowały kolor megalitycznej budowli. Rolę kamienia piętowego pełni Cadillac z 1962 roku. Niektóre z pojazdów wkopano na głębokość półtora metra, inne zaś zespawano ze sobą,aby stworzyły stabilne łuki.

Wizerunek Carhenge wielokrotnie pojawiał się w filmach, teledyskach, programach telewizyjnych, czy reklamach (to właśnie tutaj nagrano reklamę Nissana z 2006 roku). Ogólna dyskusja na temat instalacji doprowadziła do nagrania dokumentu w 2005 roku Carhenge: Genius or Junk? (Geniusz czy Śmieć?).

Carhenge składa się z 38 wraków samochodów.

Obecnie Carhenge stanowi część Car Art Reserve, gdzie można znaleźć także rzeźby wykonane z wraków samochodów. Jedną z nich jest praca "Ford Seasons" inspirowana Czterema Porami Roku Vivaldiego.

To wyjątkowe i niecodzienne miejsce przyciąga około 60 tysięcy turystów każdego roku. Atrakcja znajduje się w odległości niecałych 2 km od miejscowości Alliance w USA. Wstęp na teren atrakcji jest darmowy i dostępny całodobowo.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa