Wzgórze Gellerta w Budapeszcie - ciekawostki i informacje

Wzgórze Gellerta w Budapeszcie - ciekawostki i informacje

Budapesztańskie Wzgórze Gellerta

W Budapeszcie każdy znajdzie coś dla siebie. To miasto oferuje niemalże wszystko. Po odwiedzeniu licznych zabytkowych obiektów, odbyciu przyjemnej kąpieli w termach i skosztowaniu langosza, warto wspiąć się na Wzgórze Gellerta, aby móc podziwiać przepiękny widok na panoramę Budapesztu.

Kim był Gellert?

Wzgórze zaczerpnęło swą nazwę od nazwiska biskupa Gellerta. Święty na polecenie króla ochrzcił plemiona Madziarów i ewangelizował mieszkańców Węgier. Jeśli wierzyć legendzie, Gellert został pojmany przez pogan, którzy zamknęli go w drewnianej beczce i spuścili z samego szczytu. Mniej więcej w połowie drogie na samą górę można dostrzec pomnik biskupa Gellerta. Mężczyzna w jednej ręce trzyma krzyż, zaś drugą kieruje w geście ewangelizacji.

Najlepszy punkt widokowy w mieście

Wzgórze Gellerta jest jednym z najlepszych punktów widokowych na miasto. Choć wzgórze znajduje się na wysokości 235 metrów, to dostarcza przepięknych widoków na panoramę Dunaju i wschodnią część Budapesztu. Na samym szczycie wzniesienia znajduje się wybudowana w latach 1850-1854 cytadela. Odpowiedzialnym za projekt był generał Emanuel Zitta. Już od momentu rozpoczęcia budowy konstrukcja była uważana za przestarzałą. Wówczas znajdowały się tam koszary, przytułek, więzienie oraz szpital. Obecnie działa hotel, kawiarnia oraz restauracja.

Warto także zwrócić uwagę na znajdujący się w pobliżu Pomnik Wolności. Monument wzniesiono w 1947 roku ku pamięci osób, które zginęły w walce o wolność kraju.

Wzgórze Gellerta znajduje się na wysokości 235 metrów.

Niechlubne wzgórze

To miejsce dość długo cieszyło się niezbyt dobrą opinią wśród mieszkańców Budapesztu. Dawniej wierzono, iż zbierają sie na niej czarownice i odprawiają sabat. W późniejszym czasie okolice Wzgórza Gellerta uchodziło za niebezpieczne - w XIX wieku w zamieszkałej przez uboższe społeczeństwo dzielnicy Tabán panowała wysoka przestępczość.

Kaplica w skale

Kolejną atrakcją wzgórza jest skalna kaplica. W trakcie II Wojny Światowej w jej wnętrzu działał szpital polowy dla wojsk niemieckich. Co ciekawe, niezależnie od pory roku w kaplicy panuje stała temperatura 21°C.

Kiedy wybrać się na Wzgórze Gellerta?

O każdej porze dnia i nocy. Nie istnieje takie coś, jak zła pora na wizytę w tym miejscu. Wyprawę na sam szczyt najlepiej rozpocząć schodami od strony Dunaju.

Wybierasz się do Budapesztu? Te artykuły mogą Cie zainteresować:

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Ciekawostki o stolicy Węgier

Węgry ciekawostki

Pomnik na wzgórzu.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa