Most Łańcuchowy w Budapeszcie - ciekawostki i informacje

Most Łańcuchowy w Budapeszcie - ciekawostki i informacje

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Budapeszt to miasto wielu zabytków i znanych budynków. Jednym z najsłynniejszych obiektów jest węgierski parlament leżący nad brzegiem Dunaju. Całkiem niedaleko nad rzeką unosi się inna znana konstrukcja - Most Łańcuchowy. Otwarty w 1849 roku most stanowił pierwsze stałe połączenie dwóch części miasta - Budy i Pesztu.

Historia budowy Mostu Łańcuchowego

Pomysł stałego połączenia dwóch części Budapesztu pojawił się już w XVIII wieku. Głównym problem dla ówczesnych architektów była głębokość oraz szerokość Dunaju. Większość inżynierów uważała za niemożliwe wybudowanie mostu w samym centrum miasta. W 1836 roku z inicjatywy węgierskiego polityka Istvána Széchenyiego podjęto decyzję o realizacji budowy. W pierwszej kolejności należało wybrać odpowiednie miejsce, a następnie opracować konkretny projekt. To zadanie władze miasta powierzyły brytyjskiemu inżynierowi Williamowi Tierney'a Clarkowi. Nad prawidłowym przebiegiem wznoszenia konstrukcji czuwał szkot Adam Clark.

Prace nad Dunajem rozpoczęto w 1839 roku. Niektóre stalowe elementy odlewano w Wielkiej Brytanii i drogą morską dostarczano do stolicy Węgier. Oficjalne otwarcie Mostu Łańcuchowego odbyło się 20 listopada 1849 roku. Całe przedsięwzięcie pochłonęło około 6,5 miliona forintów. Konstrukcja ma 380 metrów długości, natomiast jej całkowita szerokość wynosi 14,5 metra.

Niefortunne otwarcie

Ceremonia otwarcia nie przebiegła zgodnie z planem. Miano wówczas założyć na most łańcuch, który znajdował się na pływającym rusztowaniu. Przebywali tam także zaproszeni goście, między innymi głównym pomysłodawca István Széchenyi. Nieoczekiwanie jedna z lin, którą podciągano łańcuch zerwała się i uderzyła w platformę. Goście zamiast cieszyć się widokiem pierwszego mostu w Budapeszcie, wpadli do wody. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Wysadzenie mostu

Wycofujący się żołnierze niemieccy wysadzili Most Łańcuchowy 18 stycznia 1945 roku. Tuż po zakończeniu wojny władze miasta podjęły natychmiastowe działania w celu odbudowy prestiżowego mostu. Ponowne otwarcie nastąpiło w 1949 roku, czyli dokładnie w setną rocznicę wybudowania mostu.

Stojąc na środku mostu można podziwiać wiele zabytków Budapesztu.

Most Łańcuchowy ciekawostki

1. Most Łańcuchowy w Budapeszcie był wzorowany na moście w Marlow (Anglia). Jego projektantem był również William Tierney Clark. Konstrukcja powstawała w latach 1829-1832.

2. Był to pierwszy kamienny most, który powstał na węgierskim odcinku Dunaju.

3. Pierwsze poważne uszczerbki na moście pojawiły się pod koniec XIX wieku. Konstrukcja wymagała wówczas renowacji, jednak naprawę rozpoczęto dopiero 3 lutego 1914 roku. Ruch na moście był zamknięty do 27 listopada 1915 roku.

4. Podczas przygotowań po raz pierwszy w historii Węgier użyto kapsuły podwodnej do zbadania dna Dunaju.

5. Most Łańcuchowy jest idealnym punktem widokowym na atrakcje Budapesztu - między innymi Wzgórze Zamkowe, Wzgórze Gellerta, czyli Budynek Parlamentu.

6. Na obydwu krańcach mostu znajdują się lwy wykonane przez Jánosa Marschalkó. Jedna z legend głosi jakoby lwy nie posiadały języków. W rzeczywistości je posiadają, jednak nie są one widoczne z perspektywy przechodnia.

7. Podczas II Wojny Światowej wszystkie mosty w Budapeszcie zostały zniszczone.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa