Stonehenge, czyli ciekawe „kamyki”

Stonehenge, czyli ciekawe „kamyki”

Najbardziej rozsławioną budowlą megalityczną – stworzona z dość sporych rozmiarów kamieni, które zazwyczaj są nieobronione – w Europie jest Stonehenge, które mieści hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Datuje się, że miejsce to zaczęło powstawać i nabierać znaczenie kulturowe już przed rokiem 3000 p.n.e. Jej budowa to długotrwały proces, poczynając od początków III tysiąclecia aż do schyłku II tysiąclecia p.n.e.

Obiekt ten, oprócz ciekawego wyglądu skrywa wiele tajemnic, które starają się rozwikłać archeologowie. Jedna z nich odnosi się do istot pozaziemskich. Archeolog z Cambridge głosił teorię, że za budowę kamiennych kręgów byli odpowiedzialni Marsjanie, którzy zwiedzali ziemię. Istnieje również koncepcja, iż po objęciu niektórych kamieni, uwalniają one ogromną dawkę zmagazynowanej energii. Mają tak robić, gdyż są podłączone do podziemnych strumieni energii. Jedni z naukowców wysnuli kolejną hipotezę. Ogromne kamienie były wzmacniaczami dźwięku podczas rytuałów. Jedna z najpewniejszych teorii mówi, że miejsce to pełniło funkcje sakralne.

Zwiedzenia tej kamiennej budowli jest możliwe przez cały rok za wyjątkiem świąt. Przyjemność ta do tanich nie należy, osoba dorosła musi przeznaczyć około 31zł, by móc z bliska podziwiać megality.

2-1-stonehege.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa