Dziurawy budynek, czyli Kingdom Centre

Dziurawy budynek, czyli Kingdom Centre

Dziurawy budynek, czyli Kingdom Centre

Tytułowy obiekt nazywany również Al-Mamlaka Tower, to najwyższy wieżowiec znajdujący się w stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadzie. W sumie ma 99 pięter plus dwa poziomy znajdujące się w piwnicy, co daje łączną wysokość 302 metrów. Swoją niezwykłość zawdzięcza otworowi, który został umiejscowiony u szczytu tego niezwykłego budynku.

Jego budowa pochłonęła kosmiczną sumę miliarda dolarów. Do użytku oddany został w 2002 roku, wtedy to też otrzymał nagrodę Skyscraper Emporis i tym samym, został wybrany najlepszym drapaczem chmur na świecie ze względu na wygląd. Stanowi on własność księcia Al-Waleed bin Talala z saudyjskiej rodziny królewskiej, który jest zarazem jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Na pierwszych dwóch piętrach tego obiektu znajduje się centrum handlowe. Kolejne, trzecie piętro zarezerwowane jest wyłącznie dla kobiet, mężczyźni nie mają prawa wstępu. Oprócz możliwości zakupów, w budynku istnieje również możliwość spędzenia nocy w Four Seasons Hotel Riyadh. Dodatkowo znajdują sie w nim apartamenty oraz restauracja o nazwie „The Spazio 77”, która specjalizuje się we francuskiej, włoskiej oraz japońskiej kuchni. Na samym szczycie usytuowany został SkyBridge, czyli most o długości 56 metrów. Najwyższe piętro zostało przeznaczone na taras widokowy. Wizualnie wielu osobom budynek przypomina otwieracz do butelek, jednak Becket Ellerbe – architekt - raczej nie inspirował się tym przyrządem.

2-kingdom-centre.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa