Diabelski Most

Diabelski Most

Diabelski Most w Ceredigion

Diabelski Most, nazywany także "Trzema mostami", to ciekawa konstrukcja trzech mostów ułożonych jeden na drugim. Pierwszy z nich powstał najprawdopodobniej już w XI wieku, a legenda głosi, że jego autorem był sam Diabeł...

Devil’s Bridge (Diabelski Most) znajduje się w wiosce o tej samej nazwie w hrabstwie Ceredigion w środkowej części Walii. Most, a właściwie mosty, zbudowano nad przepływającą pod nimi górską rzeką Mynach. Najstarszy z nich o kamiennej konstrukcji powstał prawdopodobnie w okresie 1075 - 1200 roku. Według legendy jej autorstwo przypisuje się samemu Diabłu. Ze względu na niewygodne położenie, mieszkańcy wioski nie byli zdolni na wybudowanie jakiejkolwiek kładki w tym miejscu. Byli więc zmuszeni podpisać pakt z Rogatym. Umowa zakładała, że Diabeł wzniesie most, jednak w zamian za to otrzyma on duszę pierwszej osoby, która po nim przejdzie. Mieszkańcy pomimo takiej ceny zgodzili się na takie warunki. Po wypełnieniu umowy przez jedną ze stron, przyszła pora na drugą. Nikt się jednak nie spodziewał, że Diabeł zostanie przechytrzony przez starszą kobietę. Rzuciła ona kawałkiem chleba przez most, za którym pobiegł jej pies. Była to pierwsza i ostatnia ofiara na tym moście.
Dokładnie w 1753 roku ukończono kolejny most umiejscowiony nad mniejszą kamienną kładką. Najnowszą żelazną konstrukcję  nad dwoma poprzednimi otwarto w 1901 roku. Jak dotąd nie doczekały się one swoich własnych legend.
Istnieją dwa szlaki turystyczne pozwalające na dokładniejsze zwiedzenie okolicy. Pierwsza z nich zajmująca około 10 minut, pozwala na zejście w dół i podziwianie trzech mostów z innej perspektywy. Wstęp kosztuje £1 od osoby. Druga ścieżka nazywana Szlakiem Wodospadów jest dłuższa - jej przejście trwa około 45 minut. Na trasie można zejść "Drabiną Jakuba" - 100 stopniowymi schodami - odpocząć w "Jaskini Grabieżców", aby na koniec móc podziwiać blisko 100 metrowe wodospady. Opłata wynosi £3,75 za osobę dorosłą oraz £2 za dziecko.

2dmost-compressor.jpg

Diabeł - płodny europejski konstruktor

Gdyby wierzyć wszystkim legendom, Diabeł jest dość doświadczonym budowniczym, a w samej Europie można znaleźć kilka mostów jego autorstwa. W rzeczywistości jednak termin "Most Diabła" przypisano do wielu konstrukcji powstałych na przestrzeni wieków XI i XVI. Na tamte czasy, wybudowanie wielu z nich ze względu na kiepską lokalizację i jeszcze nie tak dobrze rozwiniętą technikę graniczyło z cudem. I właśnie tutaj pojawia się rola dla Diabła. To właśnie on miał pomagać ludziom w pokonywaniu przeszkód jakie pojawiały się w trakcie budowy. O jednym z nich pisaliśmy całkiem niedawno. Znajduje się on kilka kilometrów od granicy z naszym krajem, w niemieckim Kromlau [kliknij po więcej informacji].

Źródła zdjęć: Wikipedia, Elizabeth Ellis,, Alex Liivet

Może zainteresować Cie także:

Diabelski Most w Ceredigion

Diabelski Most w Ceredigion

Most Diabła

Most Diabła

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa