Świątynia Tanah Lot – balijska perła

Świątynia Tanah Lot – balijska perła

Świątynia Tanah Lot

Jedna z siedmiu świątyń znajdujących się na wybrzeżu Bali. Razem mają tworzyć swoisty mur obronny przed złymi mocami nadciągającymi od strony oceanu. Jednak jedną z najważniejszych i najbardziej popularnych jest Tanah Lot. Oto jej ciekawa historia...

Pura Tanat Lot to jedna z siedmiu hinduistycznych świątyń ulokowanych na wybrzeżu Bali – a dokładniej w mieście Tabanan oddalonym około 20 km od Denpasar. Razem tworzą one swego rodzaju duchowy mur przeciwko złym wibracjom docierającym od strony oceanu. Każda z nich powstała w ramach zasięgu wzroku względem następnej, tworząc tym samym łańcuch wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża. Zbudowano ją w XVI wieku na wystającym z morza kawałku skały. Uważa się, że jest ona dziełem hinduskiego podróżnika Dang Hyang Nirartha. Podczas swoich wypraw wzdłuż południowego wybrzeża zauważył wyspę skalną, na której postanowił odpocząć. Został dostrzeżony przez okolicznych rybaków, którzy postanowili wręczyć mu drobne podarki. Nirartha zdecydował się spędzić noc na tej malutkiej skale. Następnego dnia rozmawiając z rybakami, nakazał im zbudowanie świątyni na skale, gdyż poczuł on, że jest to święte miejsce, aby czcić balijskich morskich bogów.

2tanahlot-compressor.jpg

Stale uderzające o podnóże Tanah Lot fale, stworzyły szereg jaskiń w skale, które stały się domem dla wężów morskich. Jak głosi legenda, te węże ochraniają świątynie przed złymi duchami i intruzami. Oprócz tego, świątynia ma być chroniona przez gigantycznego węża czającego się w wodach wokół świątyni.

W lokalnym języku balijskim, nazwa Pura Tanah Lot oznacza "ziemię pośrodku morza". Rzeczywiście podczas przypływu świątynia jest całkowicie oddzielona od brzegu, jednak w czasie odpływu można do niej podejść na piechotę. Wstęp do samej świątyni mają jednak tylko Balijczycy, pozostali mogą podziwiać jedynie małe jaskinie ujawnione wraz z cofnięciem się wody.

W 1980 roku, świątynia zaczęła się rozpadać, a przebywanie w jej obszarze stało się niebezpieczne. Japoński rząd zdecydował się udzielić Indonezyjczykom pożyczkę w wysokości 130 milionów dolarów na renowację historycznych świątyń oraz innych istotnych miejsc ulokowanych wokół Bali. Od tego czasu świątynia Pura Tanah Lot stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bali, a obszar do niej prowadzący ulegał stopniowej komercjalizacji. Aby dotrzeć do świątyni trzeba pokonać blisko kilometrowy odcinek drogi mijając kolejne dziesiątki sklepów i straganów z pamiątkami oraz restauracji. Być może jednego dnia z oceanu wyłonią się opiekunowie świątyni i ochronią to miejsce przed osobami pragnącymi wykorzystać jego piękno. Na szczęście najbardziej wytrwałym turystom, wszystko zrekompensuje malowniczy zachód słońca na tle świątyni.

Balijska perła

Balijska perła

Świątynia Tanah Lot

Świątynia Tanah Lot

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa