Pustynia porośnięta kwiatami

Pustynia porośnięta kwiatami

Pustynia porośnięta kwiatami

Pęknięcia w spieczonej od słońca ziemi i pustynny krajobraz, to właśnie taki widok dominuje na Wyżynie Kolorado. Jednak co kilka lat, nastaje krótki okres, w którym zmienia się on diametralne, a jałową glebę obrastają fioletowe i żółte kwiaty.

Wyżyna Kolorado to kraina fizycznogeograficzna położona w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, a dokładniej w Górach Skalistych na terenie czterech stanów: Kolorado, Utah, Arizona oraz Nowy Meksyk czyli tzw. czwórstyku (Four Corners). Suchy klimat oraz wysokie położenie nad poziomem morza sprawia, że przeważa tutaj pustynny krajobraz z dość ubogą roślinnością. Jednak co kilka lat występuje pewien specyficzny okres, kiedy ta sytuacja się zmienia, a na popękanej i spieczonej przez słońce powierzchni ziemi pojawiają się fioletowe i żółte kwiaty, tworząc tym samym magiczną scenerię.

2pustyniakwi1.jpg
Odpowiednia ilość opadów zimą oraz nasłonecznienia gleby w kwietniu, to idealna recepta na wystąpienie tego zjawiska. Najważniejsze, aby zimą wilgotność gleby przewyższała potencjalne parowanie, wtedy to nasiona będą mogły zakwitnąć na wiosnę. Rosnące tam dzikie kwiaty należą do rodziny faceliowatych i choć wyglądają niepozornie, to lepiej się do nich nie zbliżać. Najmniejszy bezpośredni kontakt z tą trującą rośliną może skutkować paskudną wysypką na ciele. Oprócz tego wydziela ona dość nieprzyjemny dla człowieka zapach.
Nie zmienia to jednak faktu, że idealnie komponują się na pustynnym krajobrazie Kolorado. Ich piękno najlepiej oddają fotografie wykonane przez Guy Tal'a nieopodal wioski Caineville.
Zdjęcia autorstwa Guy Tal
3pustyniakwi.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa