Międzynarodowy zjazd linowy

Międzynarodowy zjazd linowy

Międzynarodowy zjazd linowy

Ponoć podróżowanie w czasie jest niemożliwe. Nic bardziej mylnego! Wystarczy jeden zjazd tą liną, aby cofnąć się o godzinę! Niezapomniane przeżycia gwarantowane.

Zip-line – metoda transportu na rozciągniętej pomiędzy dwoma punktami linie - narodził się w Chinach, gdzie początkowo służył do dostarczania żywności w trudno dostępnych miejscach, najczęściej przy zboczach gór lub zastąpienia mostu nad rzeką.
Współcześnie znany jest jako rekreacyjny zjazd na linie dostarczających niezapomnianych wrażeń. Jeden z bardziej wyjątkowych „zjazdów” znajduje się na granicy dwóch państw Półwyspu Iberyjskiego – Hiszpanii i Portugalii. Ponad 720 metrowa stalowa lina rozciąga się ze wzgórza zamkowego Sanlucar de Guadiana w hiszpańskiej Andaluzji i dociera aż do ... Portugalii, a dokładniej Alcoutim, w Algarve. Na zwisającym prawie 100 metrów nad rzeką Guadiana sznurze można osiągnąć prędkość nawet do 80 km/h. Według obliczeń średni kąt nachylenia wynosi 12,5%, co sprawia, że cały zjazd zajmuje około minuty. To jedyny na świecie zip-line, który pozwala na przekroczenie granicy między dwoma państwami i ... umożliwia podróżowanie w czasie! Po przybyciu do Alcoutim należy cofnąć zegarek o godzinę, ze względu na różnicę czasową pomiędzy państwami. Po podróży, śmiałkowie zostają przetransportowani przez rzekę z powrotem do Hiszpanii, gdzie mogą zakupić certyfikat lub zdjęcia upamiętniające zjazd.

2zipline.jpg

Już od wielu lat mówiło się o budowie mostu nad rzeką, jednak nigdy nie zrealizowano tego pomysłu, więc wygląda na to, że zjazd linowy jest idealnym wyjściem, aby połączyć oba te miejsca - mówi pomysłodawca przedsięwzięcia David Jarman.

Atrakcja funkcjonuje około 200 dni w roku, otwierana jest w połowie lutego, natomiast zamykana pod koniec listopada. Cena jednego zjazdu to 15 euro, chętnych jednak nie brakuje.

Źródło: 1

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa