Krzyżujące się fale – fenomen przyrody

Krzyżujące się fale – fenomen przyrody

Krzyżujące się fale – fenomen przyrody

Krzyżujące się fale, to niezwykle niebezpieczny fenomen natury, dość rzadko możliwy do zaobserwowania. W takich warunkach lepiej nie wchodzić do wody.

Krzyżujące się morze to stan, w którym dwa systemy falowe generowane przez wiatr, poruszają się nierównolegle pod różnym kątem. Może to nastąpić, w chwili występowania fal wodnych z jednego systemu pogodowego pomimo zmian warunków wietrznych. To rzadkie zjawisko powstaje, gdy morze jest wzburzone w wyniku wiejącego przez dłuższy okres w jednym kierunku wiatru. Fale generowane przez nowy wiatr, biegną prawie pod kątem prostym względem starych, tworząc tym samym groźny wzór swego rodzaju szachownicy. Takie warunki na morzu czy oceanie są niezwykle niebezpieczne, dlatego należy odczekać aż „stare” fale ulegną rozproszeniu, ponieważ mogą one uszkodzić nawet największe statki.

*Zdjęcie zostało wykonane nieopodal Oceanu Atlantyckiego z latarni morskiej Phares des Baleines w zachodniej części wyspy Rhé we Francji.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa