21 grających huśtawek

21 grających huśtawek

21 grających huśtawek

Każdej wiosny w jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc Montrealu powstaje interaktywna instalacja 21 huśtawek. Każda z nich produkuje muzykę, jednak niektóre z dźwięków powstają tylko w wyniku współpracy.

21 Balançoires (21 Huśtawek) to najnowsze przedsięwzięcie artystów pochodzących z Montrealu Mouna Andraos'a i Melissa Mongiat'a oraz grupy projektowej Daily Tous Les Jours. Znani są oni z różnorodnych interaktywnych instalacji publicznych w Kanadzie, jak i na całym świecie. Często chcą zainspirować ludzi, którzy nie myślą o sobie jako o artyście, czy muzyku i skłonić do myślenia. W projekcie 21 Huśtawek wszyscy stają się artystami.Długi rząd siedmiu zestawów kolorowych huśtawek umieszczono między ulicami Saint Urbain i Jeanne-Mance na Promenadzie Artystów (Promenade des Artistes). Jest to rodzaj instrumentu do zbiorowego tworzenia muzyki, na którym każdy może grać, bez względu na zdolności muzyczne, wiek oraz tego czy na huśtawce obok siedzi znajomy lub nieznajomy. Każda z huśtawek odgrywa swoją własną muzykę, jedne brzmią jak pianino, inne zaś jak gitara czy harfa. Oznacza to, ze im więcej osób pracuje, tym bardziej skomplikowane melodie można odtworzyć. Jednak im więcej osób gra, tym wyzwanie, aby zsynchronizować swoje kołysanie staje się trudniejsze. Niektóre z dźwięków powstają tylko w wyniku współpracy.

2hustawki21.jpg
W trakcie huśtania, bujawka wydaje dźwięki, które komponują się z innymi znajdującymi się obok nich - czujniki natomiast śledzą wysokość, prędkość oraz jej pozycję. Na dole siedziska umieszczono w pełni współpracujący system LEDowego oświetlenia.

Instalacja oferuje świeże spojrzenie na ideę współpracy - pojęcie, dzięki któremu razem możemy osiągnąć więcej niż w pojedynkę.
W języku francuskim, nazwa 21 Balançoires, wskazuje na część jego koncepcji - do zjednoczenia nieznanych sobie ludzi w przestrzeni publicznej, którzy będą reprezentować pewien rodzaj równowagi i odzwierciedlą dynamiczne środowisko miejskie, ukazując tym samym jacy mieszkańcy Montrealu potrafią być.

Źródło: 1
3hustawki21.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa