Katar: Lusail - miasto, które nie istnieje

Katar: Lusail - miasto, które nie istnieje

Katar Lusail

Wybór Polski i Ukrainy na organizatora Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 roku, wywołał małe kontrowersje. W końcu trzeba było wybudować całą infrastrukturę oraz stadiony, który istniały jedynie na papierze. Przed jeszcze większym zadaniem stoją Katarczycy, organizatorzy Mundialu w 2022 roku. Znane jest już miejsce, gdzie zostanie rozegrany mecz otwarcia oraz finał, wybór padł na miasto Lusail, które jak na razie nie istnieje.

Flagowe przedsięwzięcie FIFA – Mundial – po raz pierwszy w historii odbędzie się na Bliskim Wschodzie w 2022 roku. Katar, to najmniejszy kraj jakiemu kiedykolwiek przyznano prawo organizacji Mistrzostw Świata oraz jedyny, którego wybór wzbudził tyle kontrowersji. Choć wizja tych rozgrywek wydaje się odległa, w końcu przed nami najbliższy Mundial w Brazylii, a następnie w Rosji, to „Road to Qatar 2022” nie wydaje się taka prosta.
64 mecze, 32 drużyny, 12 stadionów w 7 miastach – to najważniejsze liczby tej imprezy. Na ten moment 8 stadionów ma status „w budowie” natomiast pozostałe 4 są modernizowane. Wydaje się, że Katarczycy mają wystarczająco czasu na ich wybudowanie, w końcu Polska zdążyła w 5 lat! Wiadomo już nawet gdzie zostaną rozegrane mecz otwarcia oraz finał w Lusail, w mieście, które jeszcze nie istnieje.
Mapy Google nie kłamią, w mieście, którym odbędą się dwa najważniejsze mecze tej imprezy aktualnie znajduje pustynia. Lusail ma być nowoczesnym miastem, znajdującym się nad wybrzeżem około 15 kilometrów od stolicy Dohy. Nad prawidłową realizacją tego przedsięwzięcia kontrolę sprawuje Qatar Investment Authority. Budowę „Miasta Przyszłości” ogłoszono w grudniu 2005 roku i ma pochłonąć kwotę 5,5 miliarda dolarów. Projekt zakłada zajęcie powierzchni 35 km2 i zapewnić zakwaterowania dla 250 tysięcy osób. Oprócz obiektów mieszkalnych powstanie również przystań, wyspa przeznaczona dla turystów, centra handlowe, luksusowe sklepy, meczety, szkoły, szpital, dwa pola golfowe, dzielnica rozrywki oraz najważniejsze – stadion.Lusail Iconic Stadium planowo ma pomieścić 86,250 kibiców. Jego projektem zajęła się brytyjska firma Foster and Partners. Budowa rozpocznie się w 2015 roku i potrwa 5 lat. Projekt nawiązuje do dziedzictwa kulturowego Kataru. Stadion przypomina owalne koloseum, które będzie stanowić centralny punkt w Lusail. Wklęsła zewnętrzna część została zainspirowana tradycyjnym arabskim statkiem żaglowym Dau. Co ciekawe, obiekt zostanie otoczony wodą, a do wnętrza stadionu nad odblaskową fosą będzie prowadzić 6 mostów. Dach w kształcie siodła umożliwi całkowite zamknięcie obiektu.

4lusail.jpg
Stadion Lusail będzie doskonałym miejscem do rozegrania meczu otwarcia oraz finałowego Mistrzostw Świata. Będzie on inspiracją dla innych tego typu obiektów sportowych w regionie, ale i na świecie, który wyposażony jest w przyjazny dla środowiska system chłodzenia zapewniający idealne warunki zarówno dla piłkarzy, jak i dla widzów - mówi szejk Mohammed bin Hamad bin Khalifa Al Thani, prezes Qatar 2022 - jego piękno i ambicja reprezentuje dumę i entuzjazm, który przedstawiliśmy w swojej ofercie i będziemy go pokazywać, aż do Mistrzostw, a także po jego zakończeniu.

Zgodnie ze słowami szejka, stadion zostanie wyposażony w specjalny system chłodzący, który będzie wykorzystywał do tego promienie słoneczne. Ta energia zostanie przetworzona przez kolektory słoneczne umieszczone na całym obiekcie. W czasie gdy termometr na zewnątrz wskaże 40 ° C, wewnątrz wyniesie ona jedynie 27 °C.

Niewątpliwie Katarczycy próbują dość innowacyjnego rozwiązania. Jednak to właśnie oni wykorzystując swoje petrodolary, mogą sobie pozwolić na stworzenie miasta zupełnie od zera specjalnie na tę imprezę. Co z tego wyjdzie przekonamy się na przestrzeni lat.
2lusail.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa