Pierwsze eko-miasto w Chinach

Pierwsze eko-miasto w Chinach

Pierwsze eko-miasto w Chinach

Próby ograniczenia emisji spalin to jeden z głównych celów polityki klimatycznej na świecie. Chiny jako pierwsze próbują stworzyć od zera przyjazne środowisku miasto dla 80 tysięcy osób. Jak podają będzie zużywało 48% energii oraz 58% wody mniej niż inne miasto o podobnych rozmiarach. Dodatkowo zmniejszy się również ilość produkowanych odpadów – o 89% - oraz generowanego dwutlenku węgla – o 60%.

W samym środku Chin, na obszarach wiejskich poza miejscowością Chengdu, zagospodarowano powierzchnię 21 tysięcy kilometrów kwadratowych na dość nietypowy projekt budowlany. Od zera postanowiono wybudować tam przyjazne dla środowiska miasto dla 80 tysięcy mieszkańców. Plan grupy architektów Adrian Smith + Gordon Gill Architecture zawiera wiele dobrych i ciekawych rozwiązań.
„Great City” (Wspaniałe Miasto) to ambitny projekt korzystający z czystej energii, ograniczający ilości odpadów oraz promowania wyższości transportu publicznego nad samochodami. Miasto zyskało również przydomek "Car-Free City" (Miasto wolne od samochodów), w którym posiadanie samochodu okaże się zbędne, ale nie zakazane. Połowa z dróg ma zostać zarezerwowana dla ruchu niezmotoryzowanego oraz nowoczesnych pojazdów elektrycznych, które przewiozą ludzi tam gdzie nie mogą dotrzeć, bądź niekoniecznie chcą iść pieszo.



Centrum podzielono w taki sposób, że 15% mają stanowić powierzchnie parków i terenów zielonych, 60% budynki, natomiast pozostałe 25% zostały przeznaczone na drogi i chodniki. Kluczem do sukcesu nie są jedynie panele słoneczne, czy parki, ale również odpowiednie projektowanie urbanistyczne. Jak wyliczyli architekci, przemieszczenie się pomiędzy dwiema najodleglejszymi lokalizacjami zajmie maksymalnie 15 minut pieszo. Teren znajdujący się poza miastem został zarezerwowany dla rolnictwa.

2ekochiny.jpeg
Great City pokaże, że wysoka gęstość zaludnienia nie musi być związana z zanieczyszczeniem i oddaleniem od natury - mówi jeden z architektów Gordon Gill - wszystko będące w obrębie miasta ma na celu poprawienie życia ich mieszkańców. Po prostu, jest to idealne miejsce do życia, pracy i założenia rodziny.


Miasto będzie zużywało 48% energii oraz 58% wody mniej niż inne o podobnych rozmiarach. Zmniejszyć ma się również ilość produkowanych odpadów – o 89% - oraz generowanego dwutlenku węgla – o 60%. Oprócz tego, miasto zostanie wyposażone w sezonowy magazyn energii, który będzie przechowywał i konwertował nagromadzoną energie na ogrzewanie i ciepłą wodę zimą. Ukończenie projektu przewidywane jest na rok 2021. Wtedy to „Great City” stanie się domem dla 30 tysięcy rodzin, w sumie dla 80 tysięcy osób. Wydaje się, iż architekci wszystko dokładnie sobie przemyśleli. Jednak jak wyjdzie, pokaże czas.

Źródło: 1
3ekochiny.jpeg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa