Kościół Lego

Kościół Lego

Kościół Lego

Corocznie kreatywnej zabawie z klockami Lego poddaje się 400 milionów ludzi. Co może mieć wspólnego duński produkt ze współczesną architekturą? To proste – inspiracje.

Kościół Lego o nazwie Abondantus Giganticus został wzniesiony w 2011 roku w ramach Festiwalu Grenswerk, który odbywał się w Enschede w Holandii. Jego twórcy Filip Jonker i Project.DWG Architecture - razem tworzący grupę Loos.FM - chcieli stworzyć miejsce mogące gromadzić widzów festiwalu, takie, które natychmiastowo zostanie skojarzone jako przestrzeń publiczna. Przeznaczenie budynku nie ograniczało się jedynie do nabożeństw. Odbywały się w nim różnorakie wydarzenia kulturalne takie jak koncerty, wystawy, czy dni sportu.

2legokos.jpg
Do budowy tego 20-metrowego obiektu nie wykorzystano jednak prawdziwych klocków, a betonowe bloki pomalowane na pięć podstawowych kolorów duńskiej firmy – biały, niebieski, czerwony,żółty i czarny. Bloki zamontowano tak, aby pozostawić otwarte przestrzenie w ścianach. Dzięki temu wnętrze budynku ciągle się zmienia i doskonale komponuje się z wydarzeniami na zewnątrz – za dnia docierają do niego promienie słoneczne, nocą natomiast urzekający blask.
Niestety po zakończeniu festiwalu w październiku 2011 roku konstrukcje zdemontowano. Nienaruszone bloki bezpiecznie przechowywano z dala od czynników mogących im zaszkodzić i zostaną one wykorzystane w tegorocznej edycji festiwalu. Ciekawe do czego ...
3legokos.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa