9 niezwykłych mostów

9 niezwykłych mostów

9 niezwykłych mostów

Słownikowe znaczenie wyrazu most to konstrukcja tworząca drogę ponad wodą. Na niektórych jednak dodatkowo można zamieszkać, bądź udać się na zakupy. Prezentujemy 9 rzadkich i dość popularnych mostów.

1. Ponte Vecchio, Florencja, Włochy
Ponte Vecchio, czyli Stary Most, to średniowieczny kamienny łukowy most mający się nad rzeką Arno we Florencji. Pierwsze wzmianki na jego temat można odnaleźć w dokumentach z 996 roku. Na początku XII wieku został on jednak zniszczony przez powódź. Jego obecny wygląd pochodzi z 1345 roku, a projekt przypisywany jest włoskiemu architektowi i malarzowi Taddeo Gaddiemu.

Budowanie domów na mostach było powszechną praktyką w okresie średniowiecza. Początkowo były wykorzystywane jako warsztaty, czy sklepy. W 1593 roku decyzją księcia Ferdynanda I zostały one zastąpione przez złotników, ponieważ wytwarzały zbyt dużo śmieci i złego zapachu. Współcześnie w „domach” znajdują się głównie sklepy.
Sam most rozciąga się na 30 metrów, a w najszerszym miejscu ma 32 metry.

2. Covered Bridge, Łowecz, Bułgaria
Covered Bridge (Kryty Most) znajduje się nad rzeką Osam w miejscowości Łowecz, w Bułgarii. Łączy on starą część miasta - Varоsha - z nowymi. Współcześnie jest to jeden z jego symboli i najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna.
W 1872 roku miasto Łowecz został zdewastowany przez powód – tym samym należało wybudować nową kładkę. Mieszkańcy zwrócili się z prośbą o projekt i realizację Kolyu Ficheto. Całe przedsięwzięcie zostało pozytywnie ukończone zimą 1876 roku. Miał on 10 metrów wysokości i 86 metrów długości i mieścił 64 sklepy. Jego podstawę wykonano z kamienia, resztę natomiast z drewna. Do budowy przyczynił się każdy obywatel – jedni przekazywali darowizny inni ofiarowali swoje ręce do pracy. W 1925 roku pożar doszczętnie zniszczył most. Nowy, jednak wciąż oparty na projekcie Ficheto, zrealizowano po 6 latach – wydłużono go jednak o 20 metrów. Wewnątrz oprócz sklepów ulokowano głównie kawiarnie i cukiernie – jednak dla turystów najważniejszy się widok rozciągający się na rzekę i miasto.

3. Bridge House, Ambleside, Anglia
Dom na moście w Ambleside został zbudowany ponad 300 lat temu (XVII wiek) nad strumyczkiem. Ten kawałek ziemi był częścią sadu jabłkowego będącego własnością Ambleside Hall. Przypuszcza się, że budynek ten pełnił rolę składziku na jabłka. Co ciekawe został zbudowany na moście w celu uniknięcia podatku – jeśli budynek znajdował się nad wodą, jego właściciel był zwolniony z podatku gruntowego.
Następnie obiekt służył jako sklep, mieszkanie dla rodziny ośmioosobowej, aż w końcu w 1926 roku został wykupiony przez mieszkańców i przekazany National Trust. Współcześnie wykorzystywany jest jako centrum informacyjne.


4. Stary Młyn, Vernon, Francja
W północnej części Francji, w Vernon mieści się stary młyn na molo nad Sekwaną. Most, na którym się znajduje został postawiony w XII wieku, sam młyn natomiast w XVII. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony, aż ponownie powstał w 1955 roku. Jego właściciel jest nieznany, bowiem w 1947 roku, po śmierci William Griffin nie udało się znaleźć prawowitych spadkobierców. Teraz stary młyn to symbol miasta, często eksponuje się go na znaczkach, czy kartkach pocztowych.

5. Krämerbrücke, Erfurt, Turyngia, Niemcy
Krämerbrücke wznosi się nad rzeką Gera w niemieckim mieście Erfurt. Pierwsze wzmianki na temat tego mosty temat można znaleźć już w 1117 roku, jednak na przestrzeni lat przechodził liczne metamorfozy. Wynikało to głównie z licznych pożarów, które nawiedzały miasto. Jego współczesny kształt pochodzi z 1486 roku – 79 metrów długości i 26 metrów szerokości.
Obecnie znajdujące się na moście budynki są wykorzystywane przez rzemieślników i handlarzy antykami.

6. Pont de Rohan, Landerneau, Francja
Rozciągający się nad rzeką Elorn most Pont de Rohan w Landerneau jest jednym z ostatnich zamieszkanych w Europie. Wzniesiono go w 1336 roku, jednak decyzją szlachcica Jean II de Rohan dokonano jego przeróbki. Na długości 67 metrów mieściły się wówczas dwa sklepy, młyn oraz więzienie. Współcześnie zawiera on dwie linie domów po obu stronach i wyznacza punkt orientacyjny miasta.

7. Pulteney Bridge, Bath, Anglia
Most Pulteney Bridge znajduje się angielskim mieście Bath nad rzeką Avon. Jego projektem zajął się Robert Adam, który ukończył budowę w 1773 roku. Współcześnie wpisany został przez English Heritage, jako zabytkowy budynek I stopnia. Jego wnętrze jest typowo komercyjne, bowiem znajdują się tam głównie sklepy, kwiaciarnie, czy kawiarnie.

8. Pont des Marchands, Narbonne, Francja
Na południu Francji w Narbonne znajduje się zabytkowy most Pont des Marchands (Most Kupiecki). Służy głównie jako podstawa dla domów i sklepów, pod którymi znajduje się kanał la Robine. Jego długość wynosi 15 metrów.

9. Frome, Anglia
Kolejny zamieszkał most znajdujący się w Frome w Anglii. Wzniesiony został w 1667 roku i znajduje się na nim budynek z kilkoma sklepami.

Źródło: TheWorldGeography

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa