Fałszywy basen

Fałszywy basen

Fałszywy basen

W tym basenie nie popływasz, a gdy w nim zanurkujesz Twoje ciało pozostaje suche. Jak to możliwe?

„Fałszywy basen” to artystyczne dzieło znajdujące się w muzeum 21 st Century Museum of Art w Kanazawie (Japonia). Jego autorem jest pochodzący z Argentyny popularny współczesny artysta Leandro Erlich. Znany jest on głównie z prac, które przeczą podstawowym prawom fizyki i wprowadzają widza w swego rodzaju zwątpienie, mające na celu wywołanie chwilowego poczucia zachwiania równowagi w środowisku.

Pomysł na ten basen zrodził się w głowie Leonarda w 1998 roku, jednak zrealizował go dopiero 6 lat później. Z daleka nie wyróżnia się on niczym szczególnym i wydaje się być wypełniony wodą. Zdziwienie pojawia sie w momencie, gdy obserwatorzy zaczynają chodzić na wodzie, jak i pod nią. W rzeczywistości stało się to możliwe dzięki wydzieleniu 10-centymetrowej akrylowej warstwy wypełnionej wodą w górej części basenu.


Drugi sztuczny basen autorstwa Leonarda można zobaczyć w PS1 Art Center w Nowym Jorku.

2falszywybasen.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa