Największy basen na świecie

Największy basen na świecie

Największy basen na świecie

Ten basen nie bez powodu został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako największy na świecie – jego długość jest równa 20 basenom olimpijskim. Jego przepłynięcie za pierwszym może okazać się niemożliwe.

Basen znajduje się w Algarrobo (Chile) w kurorcie San Alfonso del Mar Resort, który co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Zastanawiać może sam sens budowy tak ogromnego basenu tuż nad brzegiem Oceanu Spokojnego – chętnych do kąpieli wodnych w Pacyfiku odstraszała jednak niska temperatura wody.

I tak po prawie pięciu latach budowy, w grudniu 2006 roku, został oddany do użytku największy basen na świecie. Tym samym odebrał on ten tytuł 6-krotnie mniejszemu basenowi Orthlieb mieszczącym się w Casablance w Maroko. Chilijski akwen jest długi na 1013 metrów i zajmuje łączną powierzchnię 8 hektarów. W najgłębszym miejscu ma ponad 35 metrów i mieści aż 250 milionów litrów wody. W osłupienie wprowadzają również koszty – samo wybudowanie pochłonęło 2 miliardy dolarów, natomiast roczne utrzymanie aż 4 miliardy dolarów.

2basennajwiekszy.jpg
Woda znajdująca się na tej błękitnej lagunie pobierana i filtrowana jest z oceanu. Podgrzewana jest również do odpowiedniej temperatury – w okresie letnim wynosi ona około 26° Celsjusza, jest to aż 9 stopni więcej niż w oceanie. Woda jest tak krystalicznie czysta, że widać dno w nawet najgłębszym miejscu.
Z pewnością kiedyś się tam wybierzemy, jednak na razie muszą wystarczyć nam zdjęcia.
3basennajwiekszy.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa