Obserwatorium Sphinx - Szwajcaria

Obserwatorium Sphinx - Szwajcaria

Obserwatorium Sphinx - Szwajcaria

Będąc w Szwajcarii nie wolno zapomnieć o tym miejscu. Obserwatorium Sphinx to najwyżej położony budynek w Europie, a widoki, które się z niego rozpościerają na zawsze zapadną w pamięci.

Obserwatorium znajduje się w Jungfraujoch - przełęcz w Alpach Berneńskich - w Szwajcarii, a wysokość 3.571 metrów nad poziomem morza, czyni je najwyżej ulokowanym budynkiem w Europie. Otwarte zostało w 1931 roku, jako część stacji badawczej - mieszczą się w niej cztery laboratoria oraz kopuła astronomiczna - przeznaczonej do eksperymentów naukowych, które muszą odbywać się właśnie na tej wysokości. Średnia temperatura powietrza panująca w tym miejscu to -8,2 ° C.Na sam szczyt najłatwiej jest dotrzeć pociągiem – wyprawa ta jednak jest niewskazana dla osób ze słabym sercem. Całą przygodę można zacząć na peronie w Bernie – stamtąd trasa do dolnej części Alp zajmie około 45 minut. Następnie ze stacji kolejowej Interlaken Ost znajdującej się na wysokości 367 m, potrzeba już tylko trzech godzin, aby wznieść się do stacji na 3500 m. Tam dla wytrwałych podróżników czeka winda wydrążona w skale, która wwiezie ich na platformę widokową. Choć odwiedzający są tutaj mile widziani, muszą oni zjechać ze szczytu przed zapadnięciem zmroku, ponieważ nocleg jest zarezerwowany tylko dla naukowców.

2sphinx.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa