Kanał Koryncki - Grecja

Kanał Koryncki - Grecja

Kanał Koryncki - Grecja

Wyjątkowe miejsce, w którym można zobaczyć dwa morza jednocześnie – Egejskie i Jońskie. Niezwykły twór człowieka zapoczątkowany już w starożytności.

Kanał Koryncki znajduje się w Grecji, a dokładniej przecina on Przesmyk Koryncki, tym samym oddzielając półwysep Peloponez od reszty kraju, czyniąc go wyspą. Główną ideą powstania tego kanału było skrócenie drogi, jaką statki musiały pokonywać podróżując miedzy morzem Jońskim i Egejskim. Dzięki temu statki, które wcześniej przepływały wokół Peloponezu, zaoszczędziły nawet 400 km drogi. Potrzebę skrócenia drogi widzieli już w starożytności. Pierwsze plany są widoczne już w VI wieku p.n.e., a przypisuje się je tyranowi Koryntu – Periandrowi. Jednak jego działania zakończyły się na wybudowaniu drogi od morza do morza. Za prawdziwego prekursora można uznać Nerona, który w 67 roku nakazał kopanie kanału 6000 niewolnikom. Sam cesarz miał jako pierwszy wbić łopatę pod budowę. Całe przedsięwzięcie zostało jednak zarzucone rok później ze względu na śmierć Nerona – jego następna Galba zarzucił projekt ze względu na zbyt duże koszty. Ostatecznie powrócono do tego pomysłu dopiero w XIX wieku, a dokładniej w latach 90. W 1983 roku rząd grecki ukończył jego budowę.

2kanalkor.jpg

Biegnący w linii prostej kanał ma 6343 metrów długości, a jego szerokość na poziomie morza wynosi 24,6 metra. Ogrom całego przedsięwzięcia może ukazywać wysokość ścian od najwyższego punktu do lustra wody – 79 metrów. Rocznie kanał ten przepływa około 11 000 statków, głównie turystycznych. Oprócz tego znajdują się nad nim trzy mosty samochodowe, jeden kolejowy oraz autostrada.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa