Droga Trolli – Norwegia

Droga Trolli – Norwegia

Droga Trolli – Norwegia

Droga Trolli – Trollstigen – to zarazem jedna z głównych atrakcji turystycznych, jak i najbardziej niebezpiecznych dróg w Norwegii. Niedoświadczeni kierowcy lepiej niech tam nie wjeżdżają.

Położona jest około 15 km na południe od Åndalsnes. Jej średnie nachylenie to 9%, a na całej tej wąskiej trasie znajduje się 11 zakrętów pod kątem 180°. Z tego właśnie powodu wprowadzono zakaz jazdy dla pojazdów dłuższych niż 12,4 m. Oficjalnie otwarta została 31 lipca 1936 roku, po 8 latach budowy. Wcześniej, gdy nie było tam asfaltu, trasę pokonywano konno.
Na całej długości obowiązuje zakaz zatrzymywania, jednak ze względu na popularność wśród turystów zostały wyznaczone specjalne miejsca, w których jest to możliwe. Na górze znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód i podziwiać okoliczne krajobrazy. Idąc około 10 minut pieszo można dotrzeć do punktu widokowego, skąd doskonale można zobaczyć drogę, wysokie góry i wodospad Stigfossen.

Jesienią i zimą droga Trollstigen jest zamknięta. Normalnie otwarta jest od maja do października, okres ten może jednak ulec skróceniu jeśli wystąpią nagłe zmiany warunków atmosferycznych.
Ciekawostką jest znak drogowy, który informuje kierowców o ... Trollach.

2-1drogat.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa