Świątynia miliona butelek

Świątynia miliona butelek

Świątynia miliona butelek

Nawet jeśli spożywanie alkoholu jest grzechem w buddyzmie, to wybudowanie świątyni z 1,5 miliona butelek po piwie, jest mile widziane.

Mnisi z Tajskiej prowincji Sisaket, wykorzystali ponad milion pustych butelek pochodzących z odzysku i zbudowali z nich świątynie. Wat Lan Kuad, potocznie znana jako Temple Of A Million Bottles, położona jest około 600 kilometrów od Bangkoku w pobliżu granicy z Kambodżą. Dokładnie w 1984 roku Mnisi zaczęli zbierać butelki potrzebne do wzniesienia świątyni. Gdy już nagromadzili ich prawie milion, rozpoczęli budowę. Co ciekawe wykorzystali tylko dwa rodzaje butelek – zielone po piwie Heineken oraz brązowe po tajskim Chang. Zbudowali z nich nie tylko świątynie, ale także krematorium, toalety, pokoje modlitwy, czy małe domki. Ich kreatywność nie zna granic, nie zmarnowali nawet kapsli, tworząc z nich mozaikę wokół świątyni. Mnisi zbierają potrzebny surowiec po dziś dzień, dodając "Im więcej butelek mamy, tym więcej budynków budujemy". Wydawać się może, iż budulec, który wykorzystano jest kruchy. Wręcz przeciwnie, jest on zaskakująco trwały, a na dodatek nie blaknie, łatwo go wyczyścić i zapewnia dobre oświetlenie. Miejsce to ze względu na swój charakter, znajduje się na liście przyjaznych ekologicznie wycieczek w południowo-wschodniej Azji.

2-1swiatyniamiliona.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa