Największy wodospad na świecie

Największy wodospad na świecie

Największy wodospad świata

Gdyby zapytać - jaki jest największy wodospad na świecie - z pewnością wiele osób, miałoby problem z udzieleniem odpowiedzi. Nie jest nim bowiem Niagara. Otóż najwyższym wodospadem świata jest Salto del Angel.

Salto del Angel, taka jest właściwa odpowiedź na zadane wcześniej pytanie. Jego dokładna wysokość została ustalona w 1949 roku – ma 979 metrów i jest 11 razy większy niż wspominana Niagara, a jego najdłuższy uskok mierzy aż 807 metrów. Największy wodospad na świecie znajduje się w Wenezueli, na terenie Parku Narodowego Canaima. Nie wywołuje on podziwu z uwagi na ilość spadającej wody, ani na szerokość, po której spływa, ale z uwagi na wysokość gwarantującą mu pierwsze miejsce w tej kategorii. Co więcej, Salto del Angel przewyższa ukończony w 2010 roku obiekt Burdż Chalifa - najwyższy budynek na świecie - dokładnie o 151 metrów.
Został odkryty w 1933 roku przez amerykańskiego pilota Jimmy'ego Angela. Przelatywał on wówczas nad wenezuelskimi górami w celu odnalezienia złóż złota. Zamiast tego zobaczył to dzieło natury. Po 5 latach postanowił tam powrócić. Miało to miejsce 9 października 1937 roku. Na pokładzie wraz z żoną i dwoma innymi towarzyszami wylądował na samym szczycie tego wodospadu. Jednak po udanym lądowaniu nastąpiły nieoczekiwane wydarzenia. Koła samolotu zatonęły w błocie, uniemożliwiając ponowny start. Podróżnicy musieli zejść na dół samodzielnie, przez 11 dni przedzierali się przez niezwykle trudny teren, aż w końcu dotarli do najbliższej osady Kamarata. El Rio Caroni – tak nazywa się jednopłatowiec odkrywcy, którym dotarł do celu – pozostał na górze do 1970 roku. Następnie został przeniesiony do muzeum lotnictwa w Maracaibo, w którym można go podziwiać do dziś. Co więcej, Jimmy czuł tak ogromne przywiązanie do Salto del Angel, że poprosił swoją rodzinę, aby po jego śmierci rozsypać jego prochy nad wodospadem.

Widok z góry na Salto del Angel

Widok z góry na Salto del Angel

Jak dostać się do największego wodospadu świata?

Ze względu na lokację największego wodospadu na świecie, dotarcie do niego jest niezwykle skomplikowaną sprawą. Istnieją jednak dwa sposoby. Pierwszym z nich jest łódka, którą można kursować jedynie w porze deszczowej, od czerwca do grudnia. Później poziom wód jest zbyt niski, aby tego dokonać. Drugim, łatwiejszym i najwygodniejszym sposobem jest samolot. Przy wyborze tej opcji warto mieć w pamięci historię Jimmy'ego i wylądować w miejscu do tego przeznaczonym. Zarówno łódź, jak i samolot zabierze nas do małej wioski o nazwie Canaima. Dalszą część wyprawy należy pokonać pieszo, aż do zapierającego dech w piersiach punktu widokowego Mirador Laime. Woda spływa ze szczytu prawie pod kątem prostym z wierzchołka o nazwie Auyantepuy, co w języku jednego z indiańskich plemion oznacza "Górę Diabła".
Listę trzech największych wodospadów świata zamykają Tugela (948 m) znajdujący się w Republice Południowej Afryki oraz Cataratas las Tres Hermanas (914 m) ulokowany w Peru.

31saltowo.jpg

Najwyższy wodospad świata - ciekawostki

1. Wodospad został nazwany na cześć jego odkrywcy - wspomnianego wcześniej amerykańskiego pilota Jimmy'ego Angela.

2. Zgodnie z prośbą odkrywcy jego prochy zostały rozsypane nad wodospadem. Miało to miejsce 2 lipca 1960 roku.

3. Gdy już uda się dotrzeć na miejsce, znajdując się u podnóża Salto Angel można schłodzić się w wodzie i zrobić niesamowite zdjęcia.

4. Wodospad uznawany jest za największą atrakcję Wenezueli.

5. Salto Angel jest 19-krotnie większy od mierzącego 51 metrów wodospadu Niagara oraz 13-krotnie większy od największego wodospadu w Polsce.

6. Podążając za mniej znanym faktem, wenezuelski przywódca Hugo Chavez dążył do zmiany nazwy wodospadu. Według niego powinien on nosić nazwę nadaną przez plemię Indian Pemon zamieszkujących te tereny wiele wieków temu. Nazwa Kerepakupai Vena, oznaczająca "najgłębszy wodospad" nigdy nie została oficjalnie ogłoszona.

7. Podczas pory deszczowej, gdy poziom wody jest wysoki wodospad może podzielić się na dwa oddzielne wodospady. Rozprysk wody odczuwalny jest wtedy w odległości półtora kilometra.

8. Drugi najwyższy wodospad świata znajduje się w Południowej Afryce - wodospad Tugela mierzy 948 metrów (to jedynie 31 metrów mniej względem Salto Angel). Podium zamyka wznoszący się na 914 metrów wysokości Cataratas las Tres Hermanas leżacy w Peru.

9. We wcześniejszej części tekstu wspomnieliśmy, jak wodospad Salto del Angel wypada w porównaniu z najwyższy budynkiem świata. Oto jak prezentuje się na tle innych popularnych obiektów. Na pierwszy ogień weźmy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jego wysokość wynosi 231 metrów - nasza szybka matematyka mówi, iż wenezuelski wodospad jest ponad czterokrotnie większy. W porównaniu do londyńskiego Big Bena jest już ponad 10-krotnie większy. Z pewnością każdy jeszcze kojarzy Krzywą Wieżę w Pizie - najwyższy wodospad świata jest od niej większy ponad 17-krotnie.

41saltowo.jpg

Największy wodospad na świecie - widok z góry

Największy wodospad na świecie - widok z góry

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa