Chand Baori – gigantyczna studnia

Chand Baori – gigantyczna studnia
Słysząc „studnia”, wyobrażamy sobie niewielką, drewnianą konstrukcję, na której zawieszone wiadro spuszczane jest w dół, w celu nabrania wody. A jeśli jest ona parę tysięcy razy większa?
Wtedy wiaderko nie wystarczy. Położona w indyjskiej wiosce Abhaneri w stanie Radżastan, studnia Chand Baori, to przykład architektury doskonałości stosowanej w przeszłości - zbudowana została w IX wieku. Aby znaleźć się na samym dole, należy pokonać 30 metrów, 13 pięter i 3500 wąskich stopni – jest ona jedną z najgłębszych i największych znajdujących się w Indiach. W całym kraju, obiekty tego typu były bardzo popularne, ponieważ rozwiązywały problem z wodą w tym suchym regionie. Obok nich, budowane były świątynie na cześć bogom, którzy mieli chronić źródeł.
Zgodnie z miejscową legendą, studnia została wzniesiona przez duchy w przeciągu jednej nocy. Ogromna ilość stopni, tłumaczona jest tym, aby niemożliwym było odzyskanie monety, która wcześniej została wrzucona. Inne źródła podają, że mit ten powstał, aby odstraszyć potencjalnych złodziei.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa