Chand Baori – gigantyczna studnia

Chand Baori – gigantyczna studnia
Słysząc „studnia”, wyobrażamy sobie niewielką, drewnianą konstrukcję, na której zawieszone wiadro spuszczane jest w dół, w celu nabrania wody. A jeśli jest ona parę tysięcy razy większa?
Wtedy wiaderko nie wystarczy. Położona w indyjskiej wiosce Abhaneri w stanie Radżastan, studnia Chand Baori, to przykład architektury doskonałości stosowanej w przeszłości - zbudowana została w IX wieku. Aby znaleźć się na samym dole, należy pokonać 30 metrów, 13 pięter i 3500 wąskich stopni – jest ona jedną z najgłębszych i największych znajdujących się w Indiach. W całym kraju, obiekty tego typu były bardzo popularne, ponieważ rozwiązywały problem z wodą w tym suchym regionie. Obok nich, budowane były świątynie na cześć bogom, którzy mieli chronić źródeł.
Zgodnie z miejscową legendą, studnia została wzniesiona przez duchy w przeciągu jednej nocy. Ogromna ilość stopni, tłumaczona jest tym, aby niemożliwym było odzyskanie monety, która wcześniej została wrzucona. Inne źródła podają, że mit ten powstał, aby odstraszyć potencjalnych złodziei.